Trzy osoby zginęły, a 20 zostało rannych, gdy w piątek mężczyzna celowo wjechał samochodem w przechodniów w drugim co do wielkości australijskim mieście, Melbourne. Policja wykluczyła, jakoby incydent był związany z terroryzmem. Kierowca został zatrzymany.

– Mężczyzna najpierw w chaotyczny sposób jeździł po głównym skrzyżowaniu w centrum Melbourne, po czym skręcił na deptak Bourke Street Mall i celowo zaczął wjeżdżać w znajdujących się tam ludzi – poinformował przedstawiciel lokalnej policji Stuart Bateson.

„Było mu wszystko jedno”

Kierowcę zatrzymano na miejscu zdarzenia. – Nie stanowi on już zagrożenia dla mieszkańców – dodał Bateson.

Policja podejrzewa, że incydent miał związek z wcześniejszym atakiem z użyciem noża, do którego doszło na południu miasta, ale nie był związany z terroryzmem.

Z nagrania wideo przekazanego mediom przez jednego ze świadków incydentu wynika, że dwie osoby podeszły do samochodu, próbując powstrzymać kierowcę. – On był do połowy wysunięty z auta. Wyglądał, jakby mu było wszystko jedno – powiedział świadek australijskiej telewizji.

Inny świadek opowiadał lokalnej gazecie „Age”, że policyjny radiowóz uderzył w samochód oraz że policjanci oddali strzały w jego kierunku, a następnie wyciągnęli kierowcę z pojazdu.

Na nagraniu wideo ze śmigłowca należącego do jednej z redakcji widać uzbrojonych policjantów stojących w miejscu, gdzie doszło do incydentu. Kilku funkcjonariuszy znajduje się obok ubranego tylko w bieliznę mężczyzny leżącego na chodniku, z rękami w kajdankach. Policjanci sprawdzają mocno zniszczony, czerwony samochód.

„Rzeź na chodniku”

– Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi – opowiadał jeden ze świadków cytowany przez dziennik „Herald Sun”.

– To była rzeź na chodniku – powiedziała agencji AFP kobieta, która widziała incydent.

Zamknięto pobliskie ulice. Kilka przecznic dalej trwa wielkoszlemowy turniej tenisowy Australian Open, a do Melbourne z tej okazji zjechały tysiące turystów. Według policji turniej odbywa się bez przeszkód.

Australia podwyższyła poziom zagrożenia terrorystycznego po zamachu z grudnia 2016 roku w Berlinie, gdzie 12 osób zginęło, kiedy ciężarówka wjechała w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym.

Australijska policja ogłosiła, że zatrzymała kilka osób, które planowały ataki w Boże Narodzenia w Melbourne.

 

 
0 0 votes
Article Rating