Sędzia Sądu Najwyższego Brazylii Teori Zavascki, który nadzorował śledztwo w największej w historii kraju aferze korupcyjnej w państwowym koncernie naftowym Petrobas zginął w katastrofie lotniczej. Maszyna, którą leciał rozbiła się w stanie Rio de Janeiro podczas ulewy.

Samolot Zavasckiego rozbił się w morzu w czasie ulewy u wybrzeży stanu Rio de Janeiro w pobliżu miasta Paraty (250 kilometrów na południe od stolicy stanu). Nie jest jasne ile było ofiar. BBC podaje, że ratownicy znaleźli dwa ciała w małej maszynie. Z kolei agencja Reutera podaje, że zginęły trzy osoby.

Samolot opuścił lotnisko w Sao Paolo około godz. 13 lokalnego czasu. Do katastrofy doszło około 80 minut później – w odległości dwóch kilometrów od lotniska.

Świadek wypadku Lauro Koehler powiedział stacji TV GloboNews, że widoczność w momencie katastrofy była bliska zeru.

Jak mówił samolot gwałtownie tracił wysokość, zahaczył o powierzchnię wody, co spowodowało ucięcie części skrzydła. Koehler znajdował się w tym momencie na łodzi, natychmiast udał się do wraku. – Widzieliśmy, że w środku jest jeszcze żywa kobieta – powiedział. – Próbowaliśmy otworzyć drzwi maszyny, ale samolot poszedł już na dno – dodał Koehler.

Nadzorował korupcyjne śledztwo

68-letni Teori Zavascki nadzorował śledztwo dotyczące korupcji w państwowym koncernie naftowym Petrobras. Dziesiątki polityków zostały aresztowanych w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach dochodzenia w sprawie znanej jako „Operacja Car Wash”. Ma ona wyjaśnić przypadki korupcji i prania brudnych pieniędzy w państwowej firmie.

Prokuratorzy twierdzą, że politycy wyprowadzili olbrzymie kwoty z koncernu naftowego Petrobas na prywatne konta.

Ostatnie śledztwo nadzorowane przez Zavasckiego dotyczyło kierownictwa największej w Ameryce Płd. firmy budowlanej – Odebrecht. Firma według dokumentów ujawnionych pod koniec grudnia przez Departament Sprawiedliwości USA wydała w ciągu ostatnich 13 lat na łapówki w Brazylii i jedenastu innych krajach Ameryki Łacińskiej 788 milionów dolarów.

Najwięcej z tej kwoty – 349 milionów dolarów – otrzymały brazylijskie partie polityczne oraz przedstawiciele zagranicznych firm.

 

Żałoba narodowa

Prezydent Brazylii Michel Temer ogłosił trzy dni żałoby narodowej po śmierci Zavasckiego. Nazwał go „dobrym człowiekiem i dumą dla Brazylijczyków”.

Sam prezydent 200-milionowej Brazylii został oskarżony przez byłych dyrektorów firmy Odebrecht, że zażądał od niej na cele wyborcze swej partii 10 milionów brazylijskich reali, tj. ok. trzech milionów dolarów.

0 0 votes
Article Rating