W Australii Zachodniej w Beta Hunt Mine wydobyto 2 duże inkrustowane złotem głazy z kwarcu. Złoto z każdego z nich jest warte miliony dolarów.

Jak poinformowała kanadyjska spółka wydobywcza RNC Minerals, większy z kamieni waży 95 kg i zawiera 2440 uncji (ok. 69 kg) złota. Jego wartość jest szacowana na circa 4 mln dolarów kanadyjskich. Mniejszy głaz o wadze 63 kg zawiera 1620 uncji (ok. 46 kg) złota. W tym przypadku wartość urobku szacuje się na 2,6 mln CAD.

RNC Minerals dodaje, że w zeszłym tygodniu z kopalni w pobliżu Kalgoorlie wydobyto złoto warte łącznie 15 mln CAD (11 mln USD).

Górnicy w Australii często wydobywają 2 g złota na tonę skały, tymczasem jak wylicza prof. Sam Spearing z Curtin University, w Beta Hunt Mine pozyskano aż 2200 g na tonę. Bardzo, bardzo rzadko spotykamy się z takimi wynikami. To skrajnie rzadkie i bardzo ekscytujące odkrycie.

Początkowo w Beta Hunt poszukiwano głównie niklu. Po odkryciu w czerwcu śladów złota nieco bliżej powierzchni, górnicy skupili się jednak na żyle zlokalizowanej na głębokości 500 m.

Mark Selby, dyrektor wykonawczy RNC Minerals, wyjaśnia, że największe skały trafią na aukcje.

 

0 0 votes
Article Rating