W Rowie Atakamskim, prawie osiem tysięcy metrów pod powierzchnią Oceanu Spokojnego, naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle odnaleźli trzy nowe gatunki ryb z rodziny dennikowatych.

Nowo odkryte ryby mają około 30 centymetrów długości i są doskonale przystosowane do życia w wodzie, która jest ciemna, lodowato zimna i w której panuje wysokie ciśnienie. Ich ciała są przezroczyste i galaretowate, a jedynymi kośćmi, jakie posiadają, są te w uchu wewnętrznym – kluczowe dla orientacji.

„Są ujmujące”

Thom Liney, jeden z odkrywców, powiedział telewizji „Sky News”, że w niczym nie przypominają potworów z głębin, jakie sobie wyobrażamy.

– Nie mają ani wielkich, ostrych zębów, ani przerażających, bulwiastych oczu. Są małe, różowawe i galaretowate – opisywał. W zasadzie to wyglądają,jakby się uśmiechały i cieszyły z tego, że pływają po okolicy – dodawał. – Uważam, że są ujmujące – podkreślał.

Ryby dostały swoje tymczasowe określenia: różowe, niebieskie i fioletowe denniki z Rowu Atakamskiego (nazywanego też Rowem Peruwiańsko-Chilijskim), ale zdaniem Lineya to nie oddaje ich wyjątkowości.

Naukowcy są zdania, że ryby mogły ewoluować na tak dużej głębokości, ponieważ znajdowały się poza zasięgiem drapieżników.

 

 

 

Źródło: news.sky.comhttps://news.sky.com/story/scientists-discover-three-new-species-of-snailfish-in-oceans-deepest-depths-11494265, https://www.ncl.ac.uk/press/articles/latest/2018/09/threenewspecies/
0 0 votes
Article Rating