Australijscy naukowcy odnaleźli na Ziemi minerał do tej pory uważany za obecny tylko na Księżycu. Jego próbki przywieźli w 1969 astronauci lądujący na Srebrnym Globie.

Amerykanie z misji Apollo 11 wylądowali w tzw. Morzu Spokoju na Księżycu (Mare Tranquillitatis) i zabrali stamtąd na Ziemię nieco ponad 20 kg próbek księżycowych skał. Stały się one przedmiotem bardzo dokładnych analiz naukowców. Znaleziono w nich trzy nowe minerały.

Dwa z nich szybko udało się znaleźć na Ziemi, trzeci z nich – „tranquillityite” (brak polskiej nazwy, „kamień spokojny”) – długo znany był tylko z Księżyca.

Mają ponad 1 mld lat

Odnaleźć się go udało dopiero teraz geologom kierowanym przez Brigera Rasmussena z uniwersytetu w Perth.

– One były od zawsze częścią Ziemi, nie pochodzą z Księżyca – zapewnił paleontolog. Jak poinformował, mają one około 1 mld lat.

Próbki unikatowego minerału znaleziono w sześciu miejscach w zachodniej Australii, ale w bardzo małych ilościach. W jego skład wchodzi głównie żelazo, tlen, krzem, cyrkon i tytan. Nie ma większych praktycznych zastosowań. Jak powiedział Rasmussen, można go wykorzystywać do datowania innych skał.

Źródło: heraldsun.com.au, PAP/EPA, tvnmeteo.pl
0 0 vote
Article Rating