Dziś o 16:38 zatrzęsła się ziemia 6 km od miejscowości Chrzan, 22 km od Środy Wielkopolskiej i 16 km od Jarocina.

Wstrząsy trwały kilkanaście sekund i były bardzo mocno odczuwalne w Jarocinie.

Epicentrum znajdowało się na głębokości 8 km.

Dostałem informacje od kilku osób mieszkających w pobliżu.

Wstrząsy były na tyle silne, że dzwoniły szyby w domach i huśtały się żyrandole, a ludzie wybiegali w panice z domów na ulice.

Z Waszych opisów zdarzenia wynika, że budynki dosłownie „falowały”, tak jakby ziemia unosiła się i opadała.

 

W sieci pojawiły się także informacje, jakoby wybuchł gaz w miejscowości Chrzan, ale już kilka osób zaprzeczyło tym informacjom.

Czekam na informacje od Was: info@LosyZiemi.pl

 

Wstrząsy w tym rejonie Polski są bardzo zagadkowe – tak trzęsienie ziemi w Wielkopolsce ocenił geolog z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego prof. Jerzy Żaba. Według niego wstrząsy najprawdopodobniej były spowodowane przemieszczaniem się skał uskoku Dolska.

Do godz. 16.00 strażacy odebrali ponad sto zgłoszeń od mieszkańców, którzy odczuwali wstrząsy ziemi w okolicach Żerkowa (woj. wielkopolskie). Nikomu nic się nie stało.- Ten uskok jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim – powiedział prof. Żaba PAP. Wyjaśnił, że wstrząsy ziemi najczęściej powodują aktywne uskoki, wzdłuż których przemieszczają się masy skalne. – Tymczasem Dolska jest bardzo starym uskokiem, pamiętającym jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich tchnień. Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny – mówił profesor.

Epicentrum

Według strony internetowej Centrum Sejsmologicznego „Euro-Mediterranean” epicentrum wstrząsów było w okolicach Żerkowa około 50 km na północny-wschód od Kalisza i 15 km na północ od Jarocina. Wstrząs odnotowano na głębokości 8 km i o sile 4 stopni w skali Mercallego. – To jest 12-stopniowa skala, która jest inna od powszechnie znanej skali Richtera. Po przeliczeniu można powiedzieć, że wstrząsy o sile 4 stopni w skali Mercallego to od 3,7 do 4,2 stopni w skali Richtera. Nie są to wstrząsy, które zagrażają zdrowiu lub życiu ludzi – tłumaczył geolog.

Według eksperta w Polsce wstrząsy o podobnej sile pojawiają się co kilka lub kilkanaście lat na Podhalu. – One są odczuwalne, ale nie ma tam większych skutków niż np. jakieś rysy lub pęknięcia na murach – dodał. Jak tłumaczył, Karpaty, do których należy Podhale, to miejsce, które wciąż się kształtuje.

Przerażeni mieszkańcy

Jak poinformował rzecznik wielkopolskiej Straży Pożarnej Sławomir Brandt, w wyniku wstrząsów nikt nie ucierpiał. Straż pożarna nie odnotowała też żadnych zgłoszeń o stratach materialnych. Wstrząs był najbardziej odczuwalny w okolicach Żerkowa. – Z tego miasta mieliśmy najwięcej zgłoszeń. Jeden z naszych kolegów opowiadał, że przez kilkanaście sekund czuł jakby pod ziemia przechodziła morska fala. Ale trzęsienie to nie powinno spowodować żadnych zniszczeń. Odpowiada ono czwartemu stopniowi w skali Richtera a to oznacza, że wstrząsy mogą być odczuwane przez mieszkańców okolic epicentrum, ale nie powinny powodować zniszczeń materialnych – powiedział Brandt.

Poprzedni wstrząs o tej samej sile odnotowano w Polsce – według Centrum Sejsmologicznego „Euro-Mediterranean” – 30 listopada 2011 w okolicach Polkowic. Według danych Instytutu Geofizyki PAN, od roku 1000 do 2000 odnotowano w Polsce 76 trzęsień ziemi. Tylko w sześciu przypadkach osiągnęły około 6 stopni w otwartej skali Richtera.

 

Polska drżała setki lat temu…

W 1200 roku nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi w rejonie Pienin. Zniszczyło ono wiele wież, domów i warowni.

31 stycznia 1259 roku silne trzęsienie dało się we znaki mieszkańcom okolic Krakowa, gdzie zburzonych zostało wiele budynków.

5 czerwca 1443 roku doszło do największego trzęsienia ziemi w historii Polski. Wstrząs, którego epicentrum znajdowało się prawdopodobnie na północ od Wrocławia, odczuła cała środkowa część naszego kontynentu.

Jan Długosz, który był bezpośrednim świadkiem trzęsienia, zanotował, że „wieże i gmachy waliły się na ziemię, rzeki występowały z łożysk, a ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili”. W Krakowie zawaliło się sklepienie kościoła św. Katarzyny.

Kolejne trzęsienia miało miejsce 9 sierpnia 1662 roku w Tatrach, ówczesne kroniki mówią o wielu ofiarach śmiertelnych w podtatrzańskich wsiach. W czasie trzęsienia ziemi rozpadł się Sławkowski Szczyt.

W 1774 roku silne trzęsienie ziemi o sile 5 stopni w skali Richtera na Śląsku, w czasie którego zawaliła się m.in. wieża kościelna w Raciborzu. Seria kilkunastu trzęsień ziemi nawiedziła ziemie polskie w latach 1785-1786. Co najmniej trzy z nich miały siłę 6 stopni w skali Richtera.

22 sierpnia 1785 roku z epicentrum w okolicach Baraniej Góry, 27 lutego 1786 roku silne i katastrofalne trzęsienie ziemi z epicentrum w okolicach Cieszyna. Jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 45 kilometrów a zniszczenia objęły znaczny obszar położony w trójkącie Wrocław-Sandomierz-Wiedeń.

3 grudnia 1786 roku z epicentrum w Beskidach w okolicach Myślenic. Wstrząsy odczuwane były od Wrocławia po Lwów, ale także na Słowacji i w Czechach. Znaczne straty odnotowano w Krakowie. Od tego czasu nie odnotowano w Polsce aż tak silnych wstrząsów.

25 kwietnia 1840 roku trzęsienie o sile około 5 stopni w skali Richtera nawiedziło okolice Pienin a 11 czerwca 1895 roku wstrząsy o sile 4,8 stopni w skali Richtera miały epicentrum w okolicach Wzgórz Strzelińskich koło Wrocławia.

21 października 1901 roku wstrząsy o sile 4,5 stopni w skali Richtera nawiedziły Pieniny. 11 lutego 1909 roku wstrząsy o sile 4 stopni w skali Richtera miały miejsce na Pomorzu Zachodnim. 23 marca 1935 roku wstrząsy o sile 4,3 stopni w skali Richtera nawiedziły okolice Czarnego Dunajca.

W dniach od 29 czerwca do 6 sierpnia 1992 oraz od 1 do 3 marca 1993 roku dwie serie wstrząsów w okolicach Krynicy, o magnitudach od 4,2 do 4,6 w skali Richtera. W nielicznych budynkach wstrząsy poczyniły zauważalne szkody

 

 

Źródło: EMSC, czytelnicy, tvn24.pl, twojapogoda.pl
0 0 votes
Article Rating