Arifa Sultana, lat 20, urodziła dziecko pod koniec lutego, ale 26 dni później ponownie została przewieziona szpitala z bólami brzucha. Okazało się, że nadal jest w ciąży.

Lekarze na miejscu stwierdzili, że kobieta jest w bliźniaczej ciąży, tylko w drugiej macicy. Przeprowadzili nagłe cesarskie cięcie. Bliźniaki urodziły się zdrowe i cała trójka została bardzo szybko wypisana ze szpitala.

„Byliśmy w szoku”

Pani Sultana, która pochodzi z małej wioski w Bangladeszu, urodziła swoje pierwsze dziecko w szpitalu Khulna Medical College w dzielnicy Khulna.

Zaledwie 26 dni później skarżyła się na ból brzucha i 21 marca została przewieziona do szpitala Ad-din w dzielnicy Jessore – powiedziała BBC, dr Sheila Poddar, ginekolog, która przeprowadziła cesarskie cięcie. Kiedy pacjentka trafiła do szpitala, zrobiliśmy USG i stwierdziliśmy ciążę bliźniaczą. Byliśmy bardzo zszokowani. Nigdy wcześniej nie zaobserwowałem czegoś takiego – dodaje dr Poddar.

Według dr Poddara pani Sultana i jej mąż są „bardzo biedni” i „nigdy wcześniej nie miała możliwości zrobienia USG”. Nie miała pojęcia, że ​​ma dwoje innych dzieci  – powiedział dr Poddar. Przeprowadziliśmy cesarskie cięcie i urodziła bliźniaki, chłopca i dziewczynkę – dodaje.

Matka z dziećmi została szybko wypisana ze szpitala. Cała trójka jest zdrowa, wszystko dobrze się skończyło – mówi dr Poddar.

Bliźniacza ciąża, dwie macice

Podwójna macica

Jeden z ginekologów w Singapurze powiedział, że macica didelphys – stan posiadania dwóch macicy – „nie jest tak rzadki, jak ludzie myślą”.

Jeśli pacjentka wykonałaby badanie USG wcześniej, od razu wiadomo by było, że ma dwie macice. Prawdopodobnie trzy jaja owulowały i były zapłodnione w tym samym czasie w okresie płodnym, co spowodowało powstanie trzech embrionów – dodaje lekarz.

Macica didelphys jest to zaburzenie, w którym w kobiecie rozwija się podwójna macica.

W zależności od konkretnego przypadku tego typu nieprawidłowość może prowadzić nawet do problemów z płodnością. Często kobiety cierpiące na tę chorobę nie mają objawów i zwykle są wykrywane podczas ciąży, gdy wykonywane jest badanie USG.

 

 

 

Źródło: twojezdrowie.rmf24, https://www.dailymail.co.uk/health/article-6856929/Mother-two-wombs-gives-birth-twins-one-month-delivering-son.html
0 0 votes
Article Rating