W czwartek, 22 października, niedaleko górniczej miejscowości Beatty w stanie Nevada miała miejsce eksplozja podziemnego składowiska odpadów promieniotwórczych należącego do firmy US Ecology. Przypadkowi świadkowie nagrali wydarzenie telefonem komórkowym. Służby odcięły autostradę stanową nr 95 oraz zamknęły budynki publiczne. Ze szkół ewakuowano dzieci.

Nevada_mapka_Beatty

Radioaktywny pożar w Beatty, Nye, Nevada

Na opublikowanym przez policję stanową filmie widać serię wybuchów podziemnego składowiska materiałów radioaktywnych i pożar budynku.

Według miejscowych władz pożar wybuchł w 22 zasypanych już sarkofagach, w których składowano wyłącznie odpady medyczne o bardzo niskiej intensywności promieniowania. Teoretycznie więc nie powinno dojść do eksplozji sarkofagu.

Pożar wypalał się samoczynnie aż do poniedziałku, po czym wykonano pomiary promieniowania gamma z pokładu helikoptera oraz wysłano ekipy w kombinezonach antyradiacyjnych z Gwardii Narodowej i jednostki specjalnej policji w Las Vegas. Po potwierdzeniu braku promieniowania gamma wydano zgodę na cofnięcie alarmu o radioaktywności ok. godz 15:30 czasu miejscowego.

„Władze miały zatrzymać ruch na autostradzie na kilka godzin, a okazało się, że musimy wrócić do Vegas i przenocować” – powiedział świadek zdarzenia, kierowca jadący do Reno.
Objazd przez Dolinę Śmierci także był nieczynny, z powodu obsunięcia gruntu pod autostradą i lokalnych podtopień.

„Wyrzucali tutaj ten syf przez wiele lat” – powiedział Enrique Perez, przedstawiciel lokalnej społeczności – „Nikt nie zwracał na to uwagi. Wydaje mi się to dziwne. Żyliśmy w dolinie przez 40 lat i nikt nigdy nie powiedział nam nic o składowisku odpadów promieniotwórczych.”

Nevada_radioactive_waste

Mieszkańcy mówią o nieprawidłowościach w składowaniu odpadów.

W gazetach Prescott Daily Courier i L.A. Times znajdują się artykuły dotyczące nieprawidłowości w latach siedemdziesiątych, gdy pracownicy firmy US Ecology przyznali się do wylewania substancji radioaktywnych bezpośrednio na ziemię oraz używania napromieniowanej betoniarki przy wylewaniu cementu na budowach w mieście. Dotychczasowy charakter działań firmy sugeruje, że w sarkofagach spoczywać mogły nie tylko szpitalne maseczki i rękawiczki.

 

Źródło: lasvegasnow.com

Tagi: promieniotwórcze, materiały, składowisko, eksplozja, pożar, skażenie, Nevada, Beatty, Nye, US Ecology

 

0 0 votes
Article Rating