Naukowcy ogłaszają bezprecedensowe znalezisko w Republice Sacha, znanej także jako Jakucja – ponad pięćset kości i szczątków lwów jaskiniowych oraz dwoje młodych lwiątek doskonale zachowanych w wiecznej zmarzlinie. Od lata bieżącego roku prowadzone są wykopaliska szczątków wymarłych drapieżników.

Jakucja_lwy_jaskiniowe_kociak

Foto: Jakucka Akademia Nauk

Lwy jaskiniowe – Panthera spelaea (Goldfuss) – żyły w czasach środkowego i późnego Plejstocenu w całej Eurazji, od Wysp Brytyjskich po półwysep Czukotka w dalekowschodniej Rosji, a także na Alasce i w północnej Kanadzie. Najbliższym im współczesnym kuzynem jest lew afroazjatycki.

Jakucja_lwy_jaskiniowe_eksponaty

Foto: Jakucka Akademia Nauk

Znaleziska lwów jaskiniowych, mimo ich powszechnego występowania, są bardzo rzadkie, a ilość szczątków jak i stan głębokiego ich zamrożenia stawia lokalizację paleoarcheologiczną na pierwszym miejscu na świecie.
Oprócz szczątków lwów jakuccy archeolodzy z Państwowej Akademii Nauk wystawią też eksponaty innych zwierząt. W Jakucji odnaleziono także słynnego mamuta włochatego „Yuka”, mamuta z Oimyakon, szczątki włochatego nosorożca z Kołymy, bizony z Jukagir oraz konie.

Jakucja_lwy_jaskiniowe_mamut

Foto: Jakucka Akademia Nauk

Dotychczasowe znaleziska obejmowały fragmenty korpusów, fragmenty szkieletów oraz pojedyncze zęby, kości i czaszki. Na tej podstawie odgadujemy przybliżony wygląd drapieżnika.

Jakucja_lwy_jaskiniowe_grafika

Grafika: Jakucka Akademia Nauk

Badania dwóch małych lwiątek mogą przybliżyć przyczynę wymarcia śmiertelnie niebezpiecznych dla ludzi drapieżników około 10 000 lat temu. Zagadką pozostaje, dlaczego nagle wymarły, pomimo że na lwy czyhało niewiele zagrożeń w postaci innych, większych drapieżników. Ponadto były mniejsze i zwinniejsze od współczesnych im roślinożerców, trudno podejrzewać więc grząskie i wciągające bagna, które uśmierciły wiele mamutów i nosorożców włochatych. Dotychczasowa teoria opiera się na spadku populacji jeleniowatych i niedźwiedzi jaskiniowych, które stanowiły podstawę ich jadłospisu.

Badacze dotychczas przeanalizowali próbki pod względem występowania zagrożeń mikrobiologicznych, takich jak przetrwałe pałeczki wąglika i wysyłają próbki do datowania radiowęglem na uniwersytet w Sankt-Petersburgu.
Wstępne ustalenia szacują wiek górnej warstwy szczątków na około 30 000 lat.

Naukowcy podchodzą bardzo optymistycznie do odkrycia – „Najnowsze znaleziska, z niższych warstw, mogą liczyć nawet 60 000 lat. Jeżeli to się potwierdzi, to może to być najstarsze starożytne sanktuarium tego typu. Musimy jeszcze poczekać na potwierdzenie wyników badań” – powiedział prowadzący badania Pavel Kosintsev, który także zsekwencjonował genom syberyjskiego myśliwego sprzed 45 000 lat.
Eksperci z początku uważali, że znaleźli szczątki pięciu lub sześciu gigantycznych lwów jaskiniowych.

„Co ciekawe, kości zostały znalezione w głębi jaskini, około 100 metrów od wejścia. Zazwyczaj lwy nie kryją się tak głęboko w jaskiniach, nie jest to dla nich typowe”

Wcześniej archeolodzy odkrywali pojedyncze szczątki głęboko w jaskiniach, ale były to chore lub ranne lwy lub utracone młode.” Kosintsev uważa, że jaskinia była „starożytnym sanktuarium” lwy mogły być doprowadzone do jaskini przez starożytnych ludzi.

Innymi słowy, jaskinia miała religijne znaczenie dla starożytnego człowieka.

Takie sanktuaria jaskiniowe zostały już odnalezione w Czechach i Austrii, co oznacza, że mamy kilka przykładów do porównania.”
Istnieją inne wnioski, które mogą wskazywać, że to sanktuarium. Odnaleziono też znaczną ilość różnej broni oraz czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego przebitą włócznią – dotąd nie było dowodów, że starożytni ludzie polowali na niedźwiedzie jaskiniowe, a przynajmniej nie na Uralu.”

Jakucja_lwy_jaskiniowe_jaskinie

Foto: Jakucka Akademia Nauk

Groty są jedyną oznaką działalności człowieka i to jest dość dziwne” – powiedział Kosintsev. Jeśli starożytni ludzie żyli w tej jaskini, powinni zostawić ślady pobytu we wnętrzu jaskini i kości zwierząt, które jedli. Tutaj widzimy tylko groty broni i jest to kolejny dowód na rzecz hipotezy sanktuarium. Ludzie nie żyli tutaj, kiedyś to miejsce służyło do innych celów, najprawdopodobniej religijnych.”

 

Źródło: siberiantimes.com

Tagi: lwy jaskiniowe, zamarznięte kocięta, lwiątka, kości, archeologia, starożytni myśliwi, sanktuarium, Jakucja, Rosja

0 0 votes
Article Rating