Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w policyjnej akcji antyterrorystycznej w Verviers (wschodnia część Belgii) – podał w czwartek wieczorem prokurator federalny. Portal dziennika „Nieuwsblad” podaje, że zabici islamiści planowali atak na komisariaty policji i chcieli zgotować w Belgii „drugi Paryż”. Akcja w Verviers to część szerszych ogólnokrajowych działań antyterrorystów.

Belgia - Akcja terrorystyczna w Verviers, dwie osoby zginęły

Źródło: Twitter

Do akcji policji federalnej miało dojść niedaleko centrum Verviers (prowincja Liege) ok. godz. 18. Na miejscu jest pełno karetek pogotowia i radiowozów. Miały to być działania antyterrorystyczne skierowane wobec islamistów.

„De Morgen” powołuje się na relacje internautów zamieszkujących Verviers. Jeden z nich twierdził, że słyszał 3-4 potężne wybuchy i ok. 10-minutowy ostrzał z karabinów.

Mer miasta oświadczył, że akcja została zakończona. Po ponad godzinie mieszkańcy mogą znów wyjść z domów, wcześniej zamknięte były ulice i wstrzymany ruch w rejonie centrum.

„Nieuwsblad” twierdzi, że była to akcja przeciwko mieszkańcom Belgii, którzy odebrali szkolenie w Syrii. Mieli planować zamachy terrorystyczne. W czwartek rano w Zaventem aresztowano dwóch mężczyzn, którzy wrócili z Syrii.

„De Morgen” i Radio1 podają, że to część większej akcji przeciwko terrorystom, prowadzonej na terytorium całej Belgii. „Nieuwsblad” podaje, że operacje przeprowadzono także m.in. Molenbeek-Saint-Jean i Brukseli.

 

Źródło: Reuters, De Morgen, VRT, tvn24
akcja terrorystyczna, Belgia, terrorist action, Belgium.
0 0 votes
Article Rating