Od środy podwodny wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai znajdujący się w odległości około 65 kilometrów na północ od stolicy niewielkiej wyspy Tonga nie przestaje „dyszeć”. Z jego wnętrza wydobywa się popiół i dym.

Wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai

Według lokalnej telewizji TV3 z Nowej Zelandii, w ostatnich godzinach wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai daje o sobie znać z częstotliwością co pięć minut. Zwiększoną aktywność podwodnego wulkanu nakręcił geolog Taaniela Kula.

Cała kolumna popiołu wyrzucana w górę na kilometry wygląda jak ściana popiołu – informował lokalne media geolog.

Coraz częstsza aktywność

14 stycznia naukowcy odnotowali erupcję Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, kiedy z jego wnętrza wydobywały się chmury popiołu i dymu na wysokość nawet 4,5 km. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy wulkan o sobie przypomina.

W 2009 roku wybuch po raz pierwszy. Wtedy aktywność sejsmiczna zniszczyła faunę i florę bezludnej niewielkiej wyspy znajdującej się w pobliżu krateru. Kolejną aktywność odnotowano w listopadzie i grudniu 2014 roku. Sejsmolodzy odnotowali trzęsienia ziemi i erupcję wulkaniczną. W ostatnich tygodniach badacze z Centrum Doradztwa Wulkanicznego w Wellington potwierdzili zwiększoną aktywność podwodnego krateru.

0 0 votes
Article Rating