Reaktor jądrowy w elektrowni Tihange w Belgii został awaryjnie zatrzymany po pożarze wewnątrz zakładu. Niemcy protestowali w pobliżu granicy z powodu awarii elektrowni. Decyzja o zatrzymaniu reaktora została podjęta w trybie pilnym o godz. 21:35 czasu UTC w piątek, po pożarze w sekcji pomocniczej elektrowni – przekazał operator siłowni, firma Electrabel, agencji prasowej Belga.

MEDION DIGITAL CAMERA

Elektrownia jądrowa Tihange w Belgii Foto: wikimedia commons

Według operatora incydent nie wpłynął na zdrowie pracowników, społeczeństwa, ani środowiska naturalnego.

Elektrownia położona około 70 kilometrów od granicy niemieckiej jest przedmiotem kontrowersji w sąsiednich Niemczech.

Wcześniej w tym tygodniu regionalne władze rządowe w Niemczech oprotestowały decyzję Belgii, która zadecydowała o ponownym uruchomieniu reaktora nr 2 w zakładzie po dwóch latach unieczynnienia po odkryciu mikropęknięć w cemencie obudowy reaktora w 2012 roku.

Rząd krajowy Nadrenii Północnej-Westfalii w zaprotestował w sprawie ponownego uruchomienia 40-letnich reaktorów, twierdząc, że jest to zagrożenie i znajduje się zbyt blisko czterech  z  dziesięciu największych miast Niemiec – Kolonii, Düsseldorfu, Dortmundu i Essen.

Siedem elektrowni jądrowych produkuje około połowy energii elektrycznej Belgii. Dwa inne 40-letnie reaktory mają być wycofane ze służby w tym roku – Doel 1 i 2 – ich okres pracy jest przedłużony o ponad dekadę w celu zaspokojenia popytu krajowego.

Tutaj znajduje się link do dostępnego publicznie tematu na Forum Losy Ziemi, gdzie znajdują się aktualizowane komunikaty w związku z wyrzutem plazmy na Słońcu skierowanym w kierunku Ziemi.

 

Tagi: pożar, elektrownia atomowa, jądrowa, nuclear power plant, awaria, awaryjne zatrzymanie, emergency shutdown, Belgia, Tihange
Źródło: dw.com

 

0 0 votes
Article Rating