Na Svalbardzie zeszła lawina. Dziesięć domów zasypanych zostało zwałami śniegu. Jedna osoba nie przeżyła katastrofy, a dziewięć innych jest rannych. – Nigdy wcześniej nie widzieliśmy, żeby było tu aż tyle śniegu – twierdzą mieszkańcy miasteczka.

Svalbard, Norwegia - Lawina śnieżna zasypała 9 domów, jedna osoba zginęła

W miejscowości Longyearbyen na Svalbardzie (norweskiej prowincji w Arktyce) w sobotę zeszła lawina. Zwały śniegu zasypały dziesięć domów i ponad 100 ratowników walczyło, żeby dostać się do ich środka.

Początkowo nie było żadnych doniesień, że ktoś przebywał w zasypanych śniegiem domach. Teraz wiadomo, że dziewięć osób, w tym czwórka dzieci, odniosły obrażenia. Jest też ofiara śmiertelna. 40-letni mężczyzna został zabity przez lawinę na zboczach Mount Sukkertoppen

 

Uratowana dzięki mikrofalówce

Jak tylko ekipa ratunkowa dowiedziała się, że w jednym z domów znajduje się kobieta, bezzwłocznie ruszyła jej z pomocą. Kobieta znajdowała się w kuchni i wykorzystała dźwięk z kuchenki mikrofalowej, aby spod grubej warstwy śniegu ktoś ją usłyszał. Ratownicy wykopali metrową wyrwę w śniegu i wydostali przestraszoną kobietę.

– Jest w szoku, ale jednoczenie niezmiernie szczęśliwa – powiedział jeden z ratowników.

Dodają, że leżała w półmetrowej warstwie śniegu przez około 45 minut.

Svalbard, Norwegia - Lawina śnieżna zasypała 9 domów, jedna osoba zginęła 2

Dużo śniegu

Mieszkańcy miasteczka wspominają, że w ostatnich dniach nawiedziła ich potężna śnieżyca. Ponadto w mieście zalega bardzo dużo śniegu.

– Nigdy wcześniej nie widziałem, żeby było tu aż tyle śniegu – powiedział jeden z mieszkańców.

Osuwisko pozostawiło na ścianie wzniesienia, z którego, zeszło długą linie. Powstał uskok o wysokości około 4 metrów, a lawina miała długość około 200 metrów.

 

Źródło: vg.no, PAP/EPA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating