Do 30 września opóźni się ponowne uruchomienie jednego z reaktorów w belgijskiej elektrowni jądrowej Doel 3, w którego zbiorniku wcześniej wykryto pęknięcie – poinformowała rzeczniczka spółki Electrabel, Lut Vande Velde. 

– Chcemy przeprowadzić dogłębne analizy; potwierdzam, że ponowny rozruch reaktora przeniesiono na koniec września – powiedziała rzeczniczka.

Reaktor elektrowni Doel 3 na północy Belgii został zatrzymany kontrolnie na początku czerwca, po czym na jego zbiorniku odkryto 20-milimetrowe pęknięcie. Odkrycie to wywołało obawy co do jakości stalowego zbiornika, wyprodukowanego w latach 80. przez nieistniejącą już dziś holenderska firmę. Z tej samej produkcji pochodzi aż 10 zbiorników używanych obecnie w Europie.

Przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nuklearne w zainteresowanych krajach spotkają się 16 sierpnia w Brukseli – poinformowała belgijska Federalna Agencja Kontroli Nuklearnej (AFCN). Chodzi o spotkanie techniczne, w celu wymiany informacji – dodała AFCN.

Komisja Europejska przypomniała na początku sierpnia, że trwają stress testy wszystkich elektrowni jądrowych w UE. Po ich zakończeniu po wakacjach KE opublikuje rekomendacje, które jednak nie będą wiążące dla krajów.

Źródło: PAP, wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating