Eksperymentalny, bezzałogowy samolot WaveRider jest gotowy do próbnego przelotu na Oceanem Spokojnym. Ma osiągnąć sześć machów, czyli sześciokrotną prędkość dźwięku.

Przy prędkości sześciu machów, czyli ponad 7 tys. kilometrów na godzinę, podróż z Londynu do Nowego Jorku można odbyć w zaledwie godzinę.

 

Wcześniej ten typ samolotu był testowany w 2011 roku. Wtedy jednak nie udało mu się osiągnąć prędkości docelowej.

Teraz bezzałogowa maszyna ma zostać wyniesiona w powietrze przez bombowiec B-52 z bazy sił lotniczych Edward w Kalifornii na wysokość ponad 15 tys. metrów. Następnie WaveRider powinien samodzielnie osiągnąć wysokość ponad 21 tys. metrów i wtedy dobić do zawrotnej prędkości 6 machów, czyli równej sześciokrotnej prędkości dźwięku.

Lot samolotu ma trwać pięć minut. Później zgodnie z planem powinien się rozpaść na kawałki i spaść do Oceanu.

Hipersoniczne (latające z prędkością hiperdźwiękową) loty, jakie miałby w przyszłości oferować WaveRider są szansą na przemierzenie ogromnych odległości w bardzo krótkim czasie. Przykładowo, przy założeniu, że samolot osiągnie pełną moc lot z Paryża do Pekinu będzie trwał ok. 2.5 godziny. Teraz przemiszczenie się ze stolicy Francji do Pekinu zajmuje ponad dziesięć godzin.

Źródło: BBC News, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating