W Belgii w 2015 r.  poddano eutanazji rekordową liczbę 2021 osób – poinformowała w środę federalna komisja ds. kontroli i oceny eutanazji. Od czasu wprowadzenia w Belgii wspomaganego samobójstwa w 2002 r. to najwyższa liczba osób poddanych eutanazji.

W Belgii wzrasta liczba eutanazji

W Belgii wzrasta liczba eutanazji

Według przedstawiciela komisji „dwuletni raport jest jeszcze opracowywany”, toteż nie podał on żadnych szczegółów.

Liczba przypadków eutanazji w Belgii rośnie od czasu jej legalizacji. W 2002 było ich 24, a w 2007 prawie 500, a w 2011 roku ich liczba przekroczyła tysiąc (1133 przypadki). W 2014 roku zgłoszono 1924 przypadki eutanazji.

– Możemy mówić o zwiększeniu, ale wzrost ten jest prawdopodobnie związany również z dostępnością uprawnionych lekarzy. Musimy pamiętać, że nie znamy liczby przypadków eutanazji nieudokumentowanej, co nie pozwala nam ocenić rzeczywistych rozmiarów zjawiska – powiedział profesor Wim Distelmans, przewodniczący Komisji ds. eutanazji, cytowany przez belgijską agencję prasową Belga.

 

 

Nie ma przypadków eutanazji u dzieci

Od czasu rozszerzenia możliwości eutanazji w 2014 roku na dzieci chore na nieuleczalne choroby i „zdolne do podjęcia decyzji” komisja jak dotąd nie zarejestrowała takiego wniosku – dodał profesor Distelmans.

Belgia jest jedynym krajem, który dopuszcza eutanazję niezależnie od wieku. W Holandii aby przeprowadzić eutanazję pacjent musi mieć co najmniej 12 lat.

Aparat do eutanazji zaprojektowany przez doktora Philipa Nitschke

Aparat do eutanazji zaprojektowany przez doktora Philipa Nitschke

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating