Do żadnego z zakażeń nie doszło na terytorium samych Stanów Zjednoczonych, ale amerykańscy obywatele, którzy byli ostatnio w krajach Ameryki Południowej zarazili się wirusem zika – poinformowało w czwartek federalne Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC). Chodzi o 31 osób.

Komar - animacja

Wirus, który rozwija się w ciele człowieka po ugryzieniu przez komary dotarł do USA – poinformowała agenda rządowa.

 

Pierwsze przypadki w USA

31 obywateli tego kraju weszło w kontakt z wirusem zika w krajach Ameryki Południowej. W ostatnich dniach w różnych miejscach kraju zgłosili się oni do lekarza i trafnie rozpoznano ich symptomy. Mieli wysoką gorączkę, przekrwione oczy, a w niektórych wypadkach wysypkę w różnych miejscach ciała.

CDC poinformowało, że nie stwierdziło w każdym z 31 przypadków zarażenia wirusem na terenie samych Stanów Zjednoczonych, choć nie wyklucza takiego rozwoju wypadków w kolejnych tygodniach.

Osoby, które wróciły z zagranicznych podróży miały bowiem kontakty z rodzinami, przyjaciółmi i poruszały się w przestrzeni publicznej.

Sam wirus zika u 80 proc. osób przebiega bezobjawowo lub też objawia się poprzez typowe symptomy grypowe. Według danych naukowców, nie wydaje się być śmiertelny, ale jest wyjątkowo niebezpieczny w chwili, w której stykają się z nim kobiety w ciąży. Może on powodować wady rozwojowe u płodów lub niemowląt. Najczęstszą z nich jest mikrocefalia, czyli małogłowie.

 

Jest szansa na szczepionkę

Są też jednak dobre wiadomości. Przedstawiciele Narodowego Instytutu Alergologicznego i Chorób Zakaźnych poinformowali, że wytypowali dwie stworzone przed wieloma laty szczepionki do pracy nad opracowaniem nowej, zapobiegającej wirusowi zika.

Dwie potencjalne szczepionki powstały w USA na bazie prac nad lekiem na wirusa krwotocznej Gorączki Zachodniego Nilu. Przedstawiciel Instytutu powiedział w czwartek, że szczepionka mogła powstać wcześniej, ale żaden z ośrodków naukowych nie znalazł przez lata wśród firm farmaceutycznych partnera, który chciałby sfinansować badania.

Być może szczepionkę uda się pozyskać do końca 2016 roku – dodano.

Światowa Organizacja Zdrowia podała w czwartek, że wirus zika rozprzestrzenia się w „olbrzymim” tempie i z kilku-kilkunastu tysięcy przypadków, prawdopodobnie rozwinie się do 3-4 milionów.

 

Źródło: Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating