Trwa niezwykła misja ratunkowa w Antarktyce, której podjęła się kanadyjska firma Kenn Borek Air z Calgary. Chodzi o przetransportowanie ze stacji na Biegunie Południowym chorego, pilnie potrzebującego fachowej pomocy medycznej.

Biegun Południowy - Bardzo trudna akcja ratunkowa -2

Ekipa wyruszyła z Calgary 14 czerwca dwoma niewielkimi samolotami typu De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter, przystosowanymi do pracy w arktycznych warunkach. Trzeba było jednak zaczekać na poprawę pogody.
Biegun Południowy - Bardzo trudna akcja ratunkowa -1

10 godzin w jedną stronę

We wtorek po południu jedna z maszyn doleciała z odległej o 2400 km brytyjskiej stacji Rothera do amerykańskiej stacji Amundsena-Scotta na Biegunie Południowym. Załoga odpoczywała przez 10 godzin i w środę wyruszyła z powrotem. Minęło około 10 godzin zanim załoga doleciała do bazy Rothera, skąd wyruszyła do Chile. Nie wiadomo na razie, czy na pokładzie jest jeden chory, czy dwóch, ponieważ okazało się, że jeszcze jedna osoba ma tam kłopoty ze zdrowiem.

Biegun Południowy - Bardzo trudna akcja ratunkowa -3

Informacji o misji udziela amerykańska National Science Fundation (NSF), agenda rządowa wspierająca badania podstawowe i oświatę. NSF, ktora zarządza stacją Amundsena-Scotta, nie udziela informacji o stanie chorego, który wymaga ewakuacji.

Biegun Południowy - Bardzo trudna akcja ratunkowa -4

Maszyny do zadań specjalnych

W Antarktyce jest obecnie środek zimy i panuje noc polarna. Służby podkreślają, że to właśnie z powodu ekstremalnie niskich temperatur oraz ciemności z zasady nie wykonuje się między lutym a październikiem lotów do stacji na Biegunie Południowym.

Jednak samoloty Kenn Borek Air mogą latać nawet w takich warunkach. Są przystosowane do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach i lądowania na płozach, co jest niezbędne w przypadku misji na Biegun Południowy, gdzie nie ma lotniskowego pasa.

Biegun Południowy - Bardzo trudna akcja ratunkowa -5

Na każdy scenariusz

Firma Kenn Borek Air udziela wsparcia logistycznego programowi badania Antarktyki i organizowała już podobne ewakuacje w 2001 i 2003 roku. Założyciel firmy, Kanadyjczyk Kenn Borek, zginął w wypadku samochodowym w 2002 r.

W bazie Rothera przygotowano dwa samoloty, które wyposażono w płozy do lądowania na śniegu lub lodzie. Jedna z tych maszyn realizuje ewakuację medyczną, a druga pozostaje w bazie Rothera w pogotowiu, na wypadek konieczności rozpoczęcia operacji poszukiwawczo-ratunkowej.

 

Czarna materia i atmosfera

Telewizja CNN na swym portalu poinformowała, że na stacji Amundsena-Scotta pracuje 48 osób – 39 mężczyzn i dziewięć kobiet. Prowadzone są tam badania atmosfery i nad ciemną materią, do których wykorzystuje się dwa radioteleskopy i obserwatorium monitorujące będące rezultatem kosmicznych zdarzeń cząstki subatomowe.

0 0 votes
Article Rating