U rdzennych mieszkańców Amazonii z terenu Boliwii, należących do grupy etnicznej Tsimane, procesy starzenia się postępują wolniej niż u ich europejskich i amerykańskich rówieśników.– informują naukowcy na łamach najnowszego numeru „Journal of Gerontology”.

Najnowsze, prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców badania koncentrowały się na tempie starzenia się mózgu. Wśród przedstawicieli tego ludu proces starzenia się mózgu postępuje ok. 70 proc. wolniej niż w zachodniej populacji.

Wcześniejsze badania, które zakończyły się podobną konkluzją, dotyczyły procesów starzenia się w zakresie serca i układu krążenia. W rozwiniętych technologicznie społeczeństwach ludzie mają wprawdzie dostęp do lepszej opieki medycznej, prowadzą jednak siedzący tryb życia, a ich dieta obfituje w cukier i nasycone kwasy tłuszczowe.

W przeciwieństwie do tego, przedstawiciele ludu Tsimane mają bardzo ograniczony lub żaden dostęp do opieki medycznej. Prowadzą jednak bardzo aktywny fizycznie tryb życia, a ich dieta składa się z warzyw, ryb i chudego mięsa, i jest bogata w błonnik.

Przykład Tsimane można traktować jak naturalny eksperyment, świadczący o tym, w jaki sposób nasz współczesny styl życia może być szkodliwy dla zdrowia.

– opisuje Andrei Irimia, który jest profesorem gerontologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USA).

Naukowcy przeprowadzili badania wśród 746 przedstawicieli ludu Tsimane w wieku 40-94 lat. Z badaniami wiązały się niemałe trudności logistyczne. Należało bowiem przetransportować ochotników do Trinidad w Boliwii, najbliższego miejsca, gdzie znajdował się tomograf komputerowy. Podróż łodziami i transportem kołowym zajęła dwa pełne dni.

Za pomocą tomografii komputerowej naukowcy badali grubość tkanki mózgowej, a następnie porównali wyniki z trzema zachodnimi populacjami z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Z badań wynikło, że u Tsimane z wiekiem atrofia tkanki mózgowej postępuje dużo wolniej niż u mieszkańców krajów uprzemysłowionych. Tym samym są oni mniej narażeni na choroby neurodegeneracyjne mózgu, takie jak zaburzenia poznawcze czy zaburzenia pamięci.

 

 

Źródło: MSN
3.8 4 votes
Article Rating