Manuela – samica żółwia z gatunku żabuti została odnaleziona w zamkniętej drewnianej skrzyni po tym jak zaginęła w 1982 roku.

Rodzina Almeida opiekująca się żółwicą, po jej zaginięciu ponad 30 lat temu stwierdziła, że zapewne zwierzę wypełzło z domu przez niedomknięte drzwi i zaprzestała poszukiwań.

Niedawno, podczas prac porządkowych, Leandro Almeida postanowił zrobić porządek w używanym przez zmarłego ojca składziku na piętrze. Znajdowała się tam m.in. stara drewniana skrzynia, której postanowił się pozbyć. Wystawił ją przed dom aby mogli ją zabrać śmieciarze. Zawartością skrzyni zainteresował się jednak sąsiad. Okazało się, że zawiera ona stary gramofon oraz… żywego żółwia. Niezwłocznie poinformował o tym właściciela domu.
– Momentalnie zbladłem. Po prostu nie mogłem uwierzyć w to, co widzę – wspomina ten moment Leandro Almeida.

Żółwie żabuti żyjące na wolności znane są ze zdolności przetrwania bez jedzenia przez okres nawet do 3 lat. Jednak fakt przeżycia przez Manuelę ponad 30 lat wprawia w osłupienie nawet znawców tematu.

Weterynarz Jeferson Peres podejrzewa, że żółwica przetrwała dzięki spożywaniu termitów i innych owadów jakie mogły dostać się do skrzyni, a wodę dostarczała do organizmu zlizując skroploną na ściankach swojego drewnianego więzienia wodę. Chirurg weterynaryjny i znawca ptaków oraz gadów Anthony Pilny zwraca też uwagę na fakt, że żółwie posiadają rezerwy tłuszczu, z których korzystają w sytuacji niedoboru pożywienia.

Żółwie znane są z długowieczności. Przykładem może być żółw olbrzymi o imieniu Adwaita, który przeżył 255 lat i zmarł w 2006 roku w Kalkuckim zoo.

Tłumaczenie: Escribinho

Źródło:
http://www.nation…aphic.com/
http://www.examin…

0 0 votes
Article Rating