Trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera, do jakiego doszło w środę w pobliżu Wysp Salomona, wywołało niewielką falę tsunami. Na południowym Pacyfiku na chwilę ogłoszono alarm, ostrzeżenie wydano też w Japonii.

Epicentrum trzęsienie znajdowało się około 340 km na wschód od miejscowości Kirakira na wyspie Makira w archipelagu Wysp Salomona – podało znajdujące się na Hawajach Centrum ostrzegania o tsunami na Pacyfiku.

Małe tsunami

Wstrząsy wywołały falę wysokości ok. 1-1,5 metra, która przeszła przez prowincję Temotu na Wyspach Salomona. Wkrótce po ogłoszeniu alarmu dla wysp Południowego Pacyfiku, Australii i Nowej Zelandii Centrum odwołało zagrożenie. 

Jak informują świadkowie fala, jaka dotarła do Wysp Salomona, wyglądała raczej jak seria przypływów niż tsunami. Na wyspie Santa Cruz uszkodzonych zostało 50 domów. Mieszkańcy wyspy po ogłoszeniu alarmu schronili się na wyżej położonych terenach.

Fale aż do Japonii

– Mieliśmy małe fale, które odpływały i znów wracały. Fale dotarły, aż do terminalu lotniska – relacjonował Luke Taula, urzędnik ds. rybołówstwa z wysp Santa Cruz. Dodał, że nie ma informacji o ofiarach, ale część domów położnych w odległych częściach wyspy zostało uszkodzonych.

Jak informują japońskie służby meteorologiczne fala wysokości ok. 20 cm ma wkrótce dotrzeć do Japonii. Władze nie ogłaszają alarmu.

Rozległy archipelag

Wyspy Salomona to archipelag około 200 wysp w większości należących do państwa o tej samej nazwie. Zamieszkany przez 552 tys. ludzi archipelag położony jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku – strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.

W kwietniu 2007 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8 w skali Richtera zginęło tam ponad 50 osób. W styczniu 2010 roku następujące po sobie wstrząsy o sile 7,2 i 6,5 w skali Richtera zniszczyły w regionie co najmniej 500 domów.

Źródło: PAP, USGS, EMSC, tm
0 0 votes
Article Rating