Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał rozkaz o wysłaniu do Amazonii wojska w celu walki z pożarami lasów i nielegalnym karczowaniem puszczy. W walce z nielegalną wycinką ma pomóc budowa bazy wojskowej w Amazonii.

W związku ze znacznym wzrostem nielegalnej wycinki drzew w Amazonii prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał w czwartek rozkaz o wysłaniu wojska do puszczy. Wiceprezydent Hamilton Maurao zapowiedział wcześniej budowę bazy wojskowej w Amazonii w ramach walki z deforestacją. Według agencji Reutera, Amazonia w pierwszym kwartale straciła o 51 procent więcej pokrywy leśnej niż w takim samym czasie rok temu. Przy czym, z uwagi na porę deszczową, zwykle jest to okres, kiedy wycinka puszczy ustaje.

Wojsko nie po raz pierwszy wysyłane jest do Amazonii

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Jair Bolsonaro wysyła wojsko do Amazonii. Zrobił to także w sierpniu ubiegłego roku, w reakcji na falę krytyki, jaka spadła na jego administrację w wyniku rekordowych pożarów i wycinki drzew.

Podpisany przez prezydenta obecny rozkaz obowiązuje od 11 maja do 10 czerwca, ale może być przedłużony o kolejny miesiąc.

Nowe zarządzenie prezydenta Bolsonaro daje możliwość wojsku „koordynowania” działań agencji na rzecz proekologicznych, między innymi Brazylijskiego Instytutu Środowiska i Odnawialnych Zasobów Naturalnych (Ibama) czy Instytutu Ochrony Różnorodności Biologicznej Chico Mendesa (ICMBio).

 

 

ŹródłoPAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating