Eksperci z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób zalecają, aby zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,8 metra. Ale czy taka odległość naprawdę chroni nas przed wirusem? Naukowcy z Florida Atlantic University zmierzyli zasięg „rażenia” kaszlu.

W laboratorium na Florida Atlantic University dwóch inżynierów mierzyło zasięg „rażenia” kaszlu. Do eksperymentu użyli manekina – napełnili jego usta mieszanką gliceryny i wody, a następnie pompką zmusili do „kaszlu”. Zmierzyli, jak daleko sięgają kropelki.

– Powstały cząsteczki rzędu od 10 do 20 mikrometrów, są one mniej więcej zbliżone do najmniejszych rozmiarów kropelek podczas ludzkiego kaszlu – mówił Sid Verma, adiunkt na Florida Atlantic University.

Wyniki eksperymentu

Kropelki wytwarzane podczas kaszlu prawie natychmiast pokonały odległość niemal metra. Po pięciu sekundach znajdowały się już w odległości 1,8 metra, a po upływie 10 sekund w odległości 2,7 metra. Badanie sugeruje, że zasięg kropelek wytwarzanych podczas kaszlu może być dużo większy niż mówią o tym eksperci z Centów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Według CDC bezpieczny dystans społeczny wynosi 1,8 metra. W Polsce między pieszymi zalecana jest odległość co najmniej 2 metrów.

Przez kolejne 30-40 sekund powstała podczas kaszlu chmura nadal przesuwała się naprzód i pokonała kolejny metr. – Przy 2,7 metra kropelki mogą się utrzymać od dwóch do trzech minut pod warunkiem, że powietrze jest nieruchome, ale ich koncentracja jest mniejsza niż na odległości 1,8 metra – tłumaczył profesor Manhar Dhanak, przewodniczący Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie Florida Atlantic.

Naukowcy założyli również maseczkę na manekina, ale cząsteczki wciąż rozpraszały się z boków maski. Nie dotarły jednak zbyt daleko. Badacze twierdzą, że kropelki stają się rzadsze im dalej podróżują, ale nadal „wiszą” w powietrzu, co oznacza, że wciąż mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze. – 1,8 metra to taka minimalna odległość, jaką należy zachować. Wygląda na to, że im dalej tym lepiej – powiedział profesor Dhanak.

 

 

Źródło: CNN, https://www.wvlt.tv/content/news/How-far-can-a-cough-travel-570138551.html
0 0 votes
Article Rating