Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej przyjęły decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok, który umożliwia uporządkowanie procesu brexitu. Dzień wcześniej zgodę wydał Parlament Europejski.

Decyzja Rady UE została przyjęta w procedurze pisemnej dzień po tym, jak zgodę na umowę brexitową wydał Parlament Europejski. Za umową w sprawie brexitu głosowało 621 europosłów, przeciwko było 49, od głosu wstrzymało się 13, a po głosowaniu nie brakowało wzruszających momentów. Czwartkowa decyzja Rady Unii Europejskiej była zdecydowanie mniej spektakularna.

Porozumienie o warunkach wyjścia, które obie strony przygotowywały w długich i trudnych negocjacjach, zostało podpisane przez UE i Wielką Brytanię 24 stycznia.

 

Wyborczy triumf Johnsona

Strona unijna czekała ze sformalizowaniem wszystkich procedur na to, aż umowę poprze brytyjski parlament, który miał z tym ogromne problemy. Przełom nastąpił dopiero po ostatnich przyspieszonych wyborach w Wielkiej Brytanii w grudniu, które umocniły pozycję Partii Konserwatywnej kierowanej przez zwolennika brexitu Borisa Johnsona.

Umowa wejdzie w życie z chwilą wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli 31 stycznia o północy czasu środkowoeuropejskiego. Od tej chwili Wielka Brytania nie będzie już państwem członkowskim UE i będzie uznawana za państwo trzecie.

Niemal roczny okres przejściowy

Porozumienie zapewnia uporządkowane wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii. Jest w nim mowa o prawach obywateli, rozliczeniu finansowym i okresie przejściowym. Obejmuje też protokoły w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej, Cypru i Gibraltaru oraz kwestię zarządzania. Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią Unii Europejskiej.

Wtedy też rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.

 

Długi proces rozwodowy

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 roku referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 procent głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 roku.

17 października 2019 roku RE zatwierdziła umowę o wystąpieniu ustaloną przez negocjatorów obu stron. Zatwierdziła też zmienioną deklarację polityczną w sprawie ram przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią.

Brytyjska królowa Elżbieta II 23 stycznia wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z Unii Europejskiej. Oznacza to, że niezbędny do uporządkowanego brexitu akt prawny wszedł w życie.

 

Red.: Taka ciekawostka.
Królowa urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, miała 47 lat, gdy Wielka Brytania 1 stycznia 1973 roku zaczęła być członkiem Wspólnot Europejskich, które to wspólnoty przekształciły się w Unię Europejska w 1993 roku.
Wielka Brytania była w Unii Europejskiej 47 lat. Więc królowa była w UE dokładnie połowę życia.

Królowa Elżbieta II, 1973 rok

Królowa Elżbieta II, 2020 rok

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating