Okrutna praktyka okaleczania dorastających dziewcząt to nie tylko zwyczaj w krajach afrykańskich – tradycję tę migranci przenieśli także na teren Europy. – Najpierw rozgrzewają w ogniu łopatkę albo kamień. Kiedy przyciskają to do piersi, czuje się straszliwy ból, który na szczęście z czasem staje się coraz lżejszy. W tym czasie czuć rozpuszczanie się tłuszczu i powstają duże ubytki w piersiach – wspomina jedna z ofiar spłaszczania piersi.

Kobiety okaleczane prasowaniem piersi

Kobiety okaleczane prasowaniem piersi

 

„Do takiej przemocy dochodzi na terenie naszego kraju”

Spłaszczanie bądź „prasowanie” piersi to praktyka, która była do tej pory ukrywana w Wielkiej Brytanii. Relacje ofiar wzburzyły brytyjską opinię publiczną dopiero po tym, jak o okaleczeniach powiedział konserwatywny polityk Jake Berry.

Prasowanie piersi

Prasowanie piersi

– Pewnie niewielu z was wie, na czym polega prasowanie albo spłaszczanie piersi. I nie wiecie, że do takiej przemocy dochodzi na terenie naszego kraju: w Birmingham i w Londynie. Według ekspertów możliwe, że mowa tu o tysiącach kameruńskich dziewczynek, które są kaleczone mieszkając już na terenie Wielkiej Brytanii – powiedział parlamentarzysta Brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

 

Okaleczanie w Zatoce Gwinejskiej

Okaleczanie przez rodziców dorastających dziewczynek jest powszechne zwłaszcza w krajach położonych nad Zatoką Gwinejską. W Kamerunie doświadczyła tego blisko połowa kobiet, w Nigerii co piąta z nich. – Zazwyczaj robią to, bo boją się, że jeżeli dziewczynka stanie się atrakcyjna, to przestanie się uczyć albo będzie przyciągać mężczyzn – mówi ofiara okrutnych praktyk.

Zwyczaj dotarł również do Europy. – Migranci przemierzają kontynent afrykański, docierają do Europy i nas to zaczyna razić, drażnić, mówimy o tym, ponieważ dostrzegamy te praktyki, które są także kultywowane u nas – w Wielkiej Brytanii, w Niemczech. Dlatego w ogóle temat prasowania piersi trafił do opinii publicznej. Zwyczaj to jest dosyć stary – mówi Błażej Popławski, afrykanista.

 

Chcą, aby „prasowanie” stało się karalne

Brytyjskim organizacjom feministycznym zależy przede wszystkim na uświadomieniu, że do takich praktyk dochodzi w Europie, w Wielkiej Brytanii. – Kobiety, które były tak torturowane, różnią się od innych przede wszystkim bardzo niskim poczuciem własnej wartości. To wynika z wyglądu – często mają tylko jedną pełną pierś, a druga jest zupełnie spłaszczona – wyjaśniła Geraldine Yenwo, założycielka organizacji na rzecz rozwoju kameruńskich kobiet i dziewczyn.

"Narzędzie" do prasowania piersi

„Narzędzie” do prasowania piersi

"Narzędzie" do prasowania piersi

„Narzędzie” do prasowania piersi

Te opinie to początek kampanii, która ma doprowadzić do tego, żeby spłaszczanie piersi stało się karalnym przestępstwem tak samo, jak rytualne obrzezanie kobiet.

 

Źródło: tvn24

0 0 vote
Article Rating