Trzy tysiące policjantów, żołnierzy i strażaków uczestniczą w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi w południowo-zachodniej części Japonii. Zginęło co najmniej 32 osoby, ponad 1000 zostało rannych. Stan 44 jest ciężki. Osiem osób uznano za zaginione.

Trzęsienie ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi w Japonii

Po trzęsieniu ziemi w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 44 tys. ludzi. W ponad 14 tysiącach gospodarstw domowych nie ma prądu.

Trzęsienie ziemi w Japonii.jpg 5

Trzęsienie ziemi w Japonii.jpg 4

Na skutek serii wstrząsów na wyspie Kiusiu zawaliło się lub zostało uszkodzonych wiele budynków. W kilku miejscach wybuchły pożary. Lokalne władze zapewniły, że znajdujące się tam reaktory jądrowe są bezpieczne.

Trzęsienie ziemi w Japonii.jpg 3

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu miast Kumamoto i Mashiki. Większość śmiertelnych ofiar pochodziła z tego ostatniego miasta.

Amerykańska służba geologiczna USGS podała także informację o trzęsieniu ziemi o sile 6,5 w skali Richtera w pobliżu wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, Vanuatu.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Vanuatu

Trzęsienie ziemi w Japonii i u wybrzeży Vanuatu

Vanuatu i Japonia leżą w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

W marcu 2011 roku trzęsienie ziemi i potężne tsunami spowodowały w północno-wschodniej Japonii śmierć co najmniej 20 tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia.

 

Źródło: PAP, rmf24.pl
0 0 vote
Article Rating