W północnych regionach Niemiec pojawiła się trąba powietrzna. Groźne zjawisko było związane z niżem Mortimer, który przyniósł w kraju spore utrudnienia.

Jak podały lokalne media, nawet strażacy byli zaskoczeni trąbą powietrzną, jaka pojawiła się w sobotę, 28 września około godziny 18 w miejscowości Burhafe w powiecie Wittmund w Dolnej Saksonii na północy Niemiec.

Chociaż zjawisko wyglądało bardzo groźnie, nie spowodowało poważniejszych zniszczeń.

Niebezpieczna aura w Niemczech

Według synoptyków, w Niemczech w ciągu ostatnich dni odczuwalne było działanie niżu Mortimer. Podobnie jak w Polsce spowodował on wiele utrudnień.

Problemy pojawiły się między innymi na niemieckiej kolei. Deutsche Bahn zawiesiła rano w poniedziałek na kilka godzin dalekobieżne połączenia na północ od Hanoweru. Nie kursowały też pociągi z Hanoweru i Hamburga do Berlina.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Niemiec na środę (meteoalarm.eu)

Po kilku godzinach ruch częściowo został przywrócony. Przed południem wciąż jednak pociągi nie jeździły między Hanowerem a Bremą i nie docierały do nadbałtyckiego Stralsundu.

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) ostrzegała przed burzami w regionach od Morza Bałtyckiego po Rudawy w Saksonii na granicy niemiecko-czeskiej. Na tych obszarach miało wiać miejscami z prędkością 110 kilometrów na godzinę.

Rano, niedaleko Wolfsburga w Dolnej Saksonii, niemiecki pociąg Intercity-Express nie zdążył wyhamować i uderzył w konar drzewa, który spadł na tory. Maszynista został lekko ranny, jednak 250 pasażerom nic się nie stało. Z kolei w nocy w pobliżu Dortmundu doszło do zalania pastwiska, na którym znajdowało się 300 owiec.

Według danych policji straty spowodowane załamaniem pogody nie są znaczne.

W tym tygodniu w Niemczech zapowiadane są spore opady deszczu oraz burze. W wielu regionach obowiązują alarmy meteorologiczne. Synoptycy ostrzegają przed silnymi porywami wiatru, intensywnymi opadami deszczu a także wyładowaniami atmosferycznymi.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią od 27 do 30 września

 

Źródło: PAP, Reuters, news.de, idowa.de

 

0 0 votes
Article Rating