Burza tropikalna Erika dotarła na Karaiby. Ulice na niewielkiej wyspie Dominika zalała woda, niszcząc wszystko, co spotkała na swojej drodze. Spadło 38 cm deszczu. W wyniku osuwania ziemi zginęły cztery osoby.

Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby -5

Burza, która pojawiła się na Karaibach, spowodowała ciężkie szkody na Dominice, wyspie liczącej 72 000 mieszkańców. Władze wciąż próbują ocenić szkody wywołane przez rzeki występujące z brzegów i ściany błota osuwające się na zabudowania.

Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby -1

Odcięta została dostawa wody i prądu do 80 procent domów. Rozszalały żywioł poprzewracał drzewa i słupy oświetleniowe na zaparkowane samochody i budynki. Główne lotnisko zostało zamknięte z powodu powodzi, a woda zalała jeden samolot. Zamknięto także lotniska w Portoryko i na Wyspach Dziewiczych.

– Stolica, Roseau, jest w ruinie – powiedziała Teesha Alfred z policji. – Ten widok zapada w pamięć. To katastrofa.

Ofiary śmiertelne

– Starszy człowiek i  dwoje dzieci zginęły, kiedy ziemia osunęła się na ich dom na południowym wschodzie wyspy – poinformował nadinspektor Daniel Carbon. To nie jedyne ofiary żywiołu. W stolicy znaleziono ciało człowieka, jednak przyczyna śmierci nie została ostatecznie stwierdzona.

Policja poszukuje 20 zaginionych osób.

To mogło być Haiti

– Była duża szansa, że Erika uderzy w wyspę Haiti, na której znajdują się państwa Haiti i Dominikana – poinformował główny synoptyk z Narodowego Centrum Huraganów James Franklin.

– To z pewnością nie byłaby dobra wiadomość dla Haiti. Wyspa jest bardzo narażona na powodzie. Choć Erika nie jest bardzo silnym układem to na Haiti wyrządziłaby ogromne szkody – dodał.

Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby -7

Huragan zmierza do Miami

Według najnowszych prognoz burza tropikalna Erika może dotrzeć do południowego wybrzeża Florydy w poniedziałek rano (31 sierpnia) już jako huragan. Jednak ta prognoza jest bardzo niepewna.

W ciągu nocy intensywność burzowa wzrosła nieznacznie. Stała prędkość wiatru wynosi nawet 72 km/h z jeszcze silniejszymi podmuchami.  Silny wiatr ma zasięg 170 km na wschód od centrum miasta. Centrum burzy przemieszcza się na północny zachód.

Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby -2

Model opadów 3D

Na podstawie danych pozyskanych przez GPM, instrumenty pomiarowe NASA, stworzono model intensywności opadów towarzyszących burzy tropikalnej Erika. Według radarów opad wyniósł do 52,8 l/mkw/h.

Z modelu 3D wynika, że poziom górnej warstwy chmury burzowej znalazł się na 14 km nad powierzchnią ziemi.

Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby -3

Cyklony szaleją na Pacyfiku

Tymczasem na Pacyfiku umocnił się huragan Ignacio. Prędkość wiatru osiąga 150 km/h i zagraża Hawajom.

Pojawiła się także kolejna burza tropikalna Jimena, której towarzyszy wiatr o prędkości 75 km/h i wzmaga na sile. Jimena znajduje się niedaleko Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku.

Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby -4 Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby -6

Źródło: The New York Times, ENEX, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating