Po trwającej wiele miesięcy suszy, mieszkańcy Korei Północnej zmagają się teraz ze skutkami powodzi. W miniony weekend (22-23.08) ulewne deszcze przyczyniły się do śmierci 40 osób. Ponad 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową.

Korea Północna - Po wielomiesięcznej suszy ulewne deszcze, powódź zabiła 40 osób -3

Jak informuje północnokoreańska telewizja KRT (North Korean State Television), w miniony weekend w północno-wschodnią część kraju uderzył tajfun Goni, który wcześniej zdążył wyrządzić szkody na Filipinach i w Japonii.

Żywioł przyniósł obfite opady deszczu, który w niemal dwa dni spowodowały poważne podtopienia i powodzie. Rzecznik prasowy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża HlerGudjonsson poinformował agencję Reuters, że najgorsza sytuacja była w północno-wschodniej części miasta Rajin, w pobliżu granicy z Rosją i Chinami. W zaledwie trzy godziny w sobotę 22 sierpnia spadło 155 l/mkw. deszczu. Drogi i domy zostały zalane, silny nurt pozrywał jezdnie. Samochody mieszkańców utonęły w błocie. Porywisty wiatr powyrywał drzewa z korzeniami.

Sytuacja przy granicy z Rosją i Chinami jest tak tragiczna, że Pekin zarządził ewakuację swoich obywateli z tych terenów.

Ofiary śmiertelne

W sumie zginęło ponad 40 osób, a 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową. Teraz trwa odpompowywanie wody, sprzątanie gruzu i błota.

Dotychczas reżim Kim Dzong Una nie informował, że jego kraj również dotykany jest przez katastrofy naturalne. Tym bardziej nie przyznawano się, że administracja nie radzi sobie z dostarczaniem pomocy mieszkańcom.

Residents attempt to clear flood debris from under a bridge in the city of Rajin

Tajfun Goni

Tajfun najpierw uderzył w Filipiny (22.08) – kilkaset rodzin pozbawił dachu nad głową, 21 osób poniosło śmierć, a 15 wciąż jest zaginionych. Kiedy jego intensywność wzrosła, a wiatr osiągnął prędkość nawet 71 m/s., dotarł do wybrzeża Japonii. Silny wiatr niszczył budynki, miotał samochodami, wyrywał drzewa z korzeniami i powodował podtopienia. Rannych zostało co najmniej 26 osób.

Korea Północna - Po wielomiesięcznej suszy ulewne deszcze, powódź zabiła 40 osób

Tajfun Goni, który nastąpił po jednej z najgorszych w historii Korei Północnej klęsk suszy, słabnie, lecz wciąż daje się we znaki. Dotarł do rosyjskiego wybrzeża.

Korea Północna - Po wielomiesięcznej suszy ulewne deszcze, powódź zabiła 40 osób -2

Źródło: ReutersTV, NOAA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating