Floryda odczuwa skutki przejścia burzy tropikalnej Eta. Ulice Miami zmieniły się w rwące potoki. Żywioł się nie poddaje. Synoptycy nadal ostrzegają przed ulewnymi deszczami i powodziami na Florydzie oraz na Kubie.

Eta z prędkością wiatru wynoszącą 100 kilometrów na godzinę uderzyła w niedzielę przed północą czasu lokalnego w wyspę Lower Matecumbe Key na obszarze Florida Keys – połączonego groblami i mostami łańcucha wysepek u południowych wybrzeży stanu. Żywiołowi towarzyszyły ulewne deszcze, co doprowadziło do powodzi. Zalane zostały przedmieścia Miami i wiele ulic w samym centrum.

Synoptycy z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC) nadal ostrzegają przed ulewnymi deszczami i powodziami związanymi z aktywnością Ety. W zachodniej Kubie może spaść do 75-125 litrów wody na metr kwadratowy. Na południu Florydy suma opadów może osiągnąć 25-50 l/mkw. Deszcz może spowodować powstanie powodzi błyskawicznych i osuwisk.

Ofiary śmiertelne w Gwatemali

Powodzie, które były następstwem ulewnych deszczy związanych z nadejściem Ety, spowodowały w Gwatemali śmierć około 150 osób i spowodowały zniszczenia na trasie żywiołu z Panamy do Meksyku.

– Gwatemala zwróci się do Stanów Zjednoczonych o tymczasową pomoc humanitarną dla swoich obywateli po zniszczeniach spowodowanych przez Etę – powiedział w poniedziałek prezydent Alejandro Giammattei. – W ciągu tygodnia ministerstwo spraw zagranicznych wyśle dokumenty do naszego ambasadora w Waszyngtonie, który zwróci się z prośbą do rządu USA – dodał.

 

Na Atlantyku tworzy się Theta, 29. burza tropikalna w sezonie, pobity został historyczny rekord

Na Oceanie Atlantyckim uformowała się kolejna, 29. w tym sezonie, burza tropikalna – Theta. Tym samym tegoroczny sezon huraganowy jest najbardziej aktywnym w historii.

Poprzedni rekord w liczbie uformowanych na Atlantyku burz tropikalnych padł 15 lat temu, w 2005 roku. Naliczono ich wtedy 28. W roku 2020 ta liczba została jednak przekroczona. Na Atlantyku utworzyła się właśnie 29. burza tropikalna – Theta.

Trasa przebiegu burzy tropikalnej Theta (NHC, NOAA)

Nowy żywioł nazwany został kolejną literą greckiego alfabetu. W każdym sezonie dla burz tropikalnych i huraganów rezerwuje się 21 imion. Ostatnie z tegorocznej listy – Wilfred – wykorzystano w połowie września. Wówczas wszedł w życie plan awaryjny, a kolejne zjawiska nazywane są właśnie literami z greckiego alfabetu.

Trasa Thety

Theta we wtorek po południu polskiego czasu znajdowała się 1545 kilometrów na południowy zachód od Azorów. Wiatr w burzy wieje z prędkością 85 kilometrów na godzinę.

Burza przemieszcza się na wschód z prędkością 19 km/h. Jak informują eksperci z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), nie stanowi ona zagrożenia dla obszarów zamieszkanych przez ludzi, jako że na jej przewidywanej trasie nie ma żadnej wyspy.

 

Rekordowy sezon huraganowy

Rekord liczby huraganów sprzed 15 lat wyrównał się wraz z nadal aktywną Etą, która jest 28. zjawiskiem w tym sezonie. Przyniosła ulewny deszcz i powodzie do Ameryki Środkowej, Meksyku i Florydy w USA, zagraża nadal Kubie.

Sezon huraganów kończy się 30 listopada, jednak każdy system pogodowy, który w 2020 roku utworzy się po tym czasie, także zostanie do obecnego sezonu zaliczony.

 

Powodzie na Florydzie

 

Źródło: Reuters, CNN, NHC
0 0 votes
Article Rating