Patricia to na razie burza tropiklna, ale już za kilka godzin będzie miała status huraganu. Ze zwiększoną siłą uderzy w zachodnie wybrzeże Meksyku. Nie wiadomo jaką kategorię w skali Saffira-Simpsona osiągnie. Wariantów jest kilka. Meksykanie szykują się na najgorszy.

Patricia mknie na Meksyk 2

Tropikalny sztorm Patricia jest już w pełni rozwiniętym cyklonem tropikalnym, który szaleje na Pacyfiku. W czwartek po południu ma osiągnąć status huraganu i w takiej postaci następnego dnia ma uderzyć w zachodnie wybrzeże Meksyku, znane z tak popularnego kurortu jak Acapulco. Jednak wciąż nie jest przesądzone, z jaką siłą żywioł zderzy się z meksykańskim wybrzeżem, i które miejsce będzie w bezpośrednim polu rażenia. Meksykanie już szykują się na niszczycielski wiatr, fale powodziowe i podtopienia, które będą towarzyszyły nadejściu Patrici.

 

Gdzie jest Patricia?

Patricia znajduje się ok. 400 km od Acapulco. W ostatnich godzinach zdecydowanie stała się bardziej zorganizowana. Pogłębiła się do 995hPa. Ma bardzo zimne wierzchołki chmur osiągające -85 st. C.

Porusza się na północny zachód z prędkością 26 km/h. Siła jej wiatru dochodzi teraz do 97 km/h.

Aktualne położenie Patrici

Aktualne położenie Patrici

Siła Patrici

Patricia ma bardzo dobre warunki do rozwoju. Wody u wybrzeża Meksyku mają ponad 30 st. C. Panuje tam wysoka wilgotność powietrza i niskie uskoki wiatru. To wszystko może sprawić, że żywioł osiągnie nawet 3 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Chociaż większość modeli daje mu na razie 1-2 kategorię.

Prawdopodobny jest też inny scenariusz. Jeśli pojawią się wyższe uskoki wiatru, to osłabią przyszły huragan na ostatnie godziny przed uderzeniem w Meksyk.

Siła wiatru Patrici

Siła wiatru Patrici

Meksyk w gotowości

Patricia ma uderzyć w Meksyk w piątek. Władze kraju wydały ostrzeżenia przed huraganem w pasie od miejscowości Manzanillo do Tecpan De Galeana. Przewiduje się, że żywioł swoim zasięgiem obejmie takie stany jak Jalisco, Colima, Michoacan i Guerrero. Są tam popularne turystyczne kurorty.

Patricia ma przynieść opady deszczu rzędu 50 l/mkw. Niewykluczone są powodzie, podtopienia i  lawiny błotne.

Patricia mknie na Meksyk

Patricia mknie na Meksyk

 

0 0 votes
Article Rating