Pewien składnik lakieru do paznokci może zaburzać gospodarkę hormonalną sprawiając, że człowiek łatwo nabierze dodatkowych kilogramów.

Lakier do paznokci

Malowanie paznokci może być pośrednią przyczyną Twojej nadwagi. Brzmi jak żart, prawda? Nie według wyników badań grupy uczonych z Uniwersytetu Duke (amerykański uniwersytet w Durham w stanie Karolina Północna – przyp. red.) i organizacji non-profit Environmental Working Group, specjalizującej się w badaniach i orzecznictwie w zakresie toksycznych substancji chemicznych, subwencji rolnych, gruntów publicznych i odpowiedzialności korporacyjnej.

 

Im częściej, tym gorzej?

Ich badania wykazały, że pewien składnik lakierów do paznokci – fosforan trifenylu (TPHP) – może przenikać do krwi i zaburzać gospodarkę hormonalną. Jest szczególnie niebezpieczny dla tych osób, które często malują paznokcie.

Fosforan trifenylu sprawia, że lakier na paznokciach utrzymuje się dłużej i jest trwalszy, ale także wykorzystuje się go w produkcji plastiku i pianki poliuretanowej, aby ograniczyć jej łatwopalność. W lakierach do paznokci zastępuje ftalany wykazujące niepokojący wpływ na zdrowie.

 

Częsty składnik

Odrębne badania TPHP na zwierzętach wykazały, że wpływa on bezpośrednio na gospodarkę hormonalną, negatywnie działając na proces reprodukcyjny i powodując problemy w rozwijającym się organizmie. W przypadku ludzi przyczynia się on natomiast do nadwagi.

TPHP jest obecne w ponad 49 proc. różnych lakierów spośród 3 tys. dostępnych na rynku. Częściej jest obecny w lakierach bezbarwnych aniżeli kolorowych. Niektórzy producenci nie wspominają nawet o obecności tego składnika.

 

Nawet 7 razy więcej

Zespół badaczy stawiający taką tezę swoje wyniki opublikował na łamach magazynu „Environment International”. Wyniki otrzymano, badając mocz 26 osób przed i po pomalowaniu lakierem zawierającym przynajmniej 1 proc. TPHP w swoim składzie. W przeciągu 2 do 6 godzin 24 uczestników badania miało podwyższony poziom fosforanu difenylu (DPHP), wskazujący na to, że TPHP przeniknął do organizmu i został przezeń przetworzony. Po 10 do 14 godzin po pomalowaniu poziom DPHP był już 7-krotnie wyższy.

 

Prewencyjne usunięcie

Choć naukowcy nie są jednoznacznie przekonani o sposobie wpływu tego składnika, zasugerowali, aby TPHP zostało przez producentów lakierów do paznokci usunięte na rzecz nieszkodliwego dla ludzkiego organizmu składnika. Kate Hoffman, współautorka publikacji, podkreśliła w rozmowie z Yahoo, że kobiety malujące paznokcie powinny szczególnie uważać i starać się unikać nakładania lakieru na skórki dookoła płytki, zwłaszcza, jeśli na wałach okołopaznokciowych mają drobne ranki.

0 0 votes
Article Rating