Trzęsienie ziemi o sile 8.4 w skali Richtera wystąpiło 16 września 2015 r, o 22:54 UTC w Chile u wybrzeża oceanu. Zdarzenie miało miejsce na głębokości 25 kilometrów. Pięć minut później ziemia zatrzęsła się z siłą 6.3, po 19 minutach wystąpiło kolejne trzęsienie ziemi o silne 6.4 w skali Richtera.

Chile - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 8.4 w skali Richtera, ogłoszono stan klęski żywiołowej

W wielu regionach Chile ogłoszono stan klęski żywiołowej z powodu silnego trzęsienia ziemi. Trwa akcja ratunkowa, trzęsienie ziemi rozpoczęło się ok. godz. 21, a ziemia nie przestawała drżeć jeszcze w nocy.

Trzęsienie miało siłę 8,4 w skali Richtera, natomiast według amerykańskiej służby geologicznej USGS – 8,3. Po nim nastąpiły silne wstrząsy wtórne.

Cały czas odczuwalne są wstrząsy. Wciąż istnieje zagrożenie tsunami. Ewakuowano wielu mieszkańców, a wiele dróg zostało odciętych.

Chile - Trzęsienie ziemi 8.3

Zalane miasta

Fale, które uderzyły w nadmorskie miasto Coquimbo, miały do 4,5 metra wysokości. Na skutek tsunami zalane zostały dzielnice mieszkaniowe.

Zniszczenia na szczęście nie są duże. Chile to kraj aktywny sejsmicznie, dlatego budynki są przygotowane na wstrząsy.

Realne niebezpieczeństwo

Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla całego regionu Pacyfiku. O skali niebezpieczeństwa informuje liczba ewakuowanych z chilijskiego wybrzeża. Swoje domu opuściło milion osób.

Ostatnie tak silne trzęsienie ziemi nawiedziło Chile w 2010 roku, kiedy to ponad 500 osób zostało rannych.

 

 

Źródło: usgstvnmeteo.tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating