Silne trzęsienie ziemi nawiedziło centralne wybrzeże Chile, wzniecając 4,5-metrowe fale i zabijając co najmniej osiem osób. Ze względu na ryzyko wystąpienia tsunami ewakuowano milion osób, jednak zagrożenie już minęło.

Chile Earthquake

Według Chilijskiego Instytutu Sejsmologicznego było to trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,4, natomiast według amerykańskiej służby geologicznej USGS – 8,3. Po nim nastąpiły silne wstrząsy wtórne.

– Monitorujemy dotknięte regiony i rozmiar zniszczeń. W każdym z nich ogłoszono stan klęski żywiołowej – powiedziała prezydent Michelle Bachelet.

Nie żyje co najmniej 8 osób. W wielu miejscowościach nie ma prądu. Fala tsunami wdarła się do miast położonych na wybrzeżu. Uszkodzonych zostało wiele budynków. Wiele miejscowości nie ma energii elektrycznej.

Brak ryzyka tsunami

Bezpośrednio po trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami dla całego regionu Pacyfiku – m.in. dla Kalifornii i Hawajów. To doprowadziło do ewakuacji miliona osób z chilijskiego wybrzeża. Z najnowszych doniesień wynika, że zagrożenie minęło, a ostrzeżenie zostało zniesione.

Mimo to wysokie fale zdołały poczynić zniszczenia. Chilijska marynarka wojenna podała, że fale, które uderzyły w nadmorskie miasto Coquimbo, miały do 4,5 metra wysokości. – Ocean dotarł nawet do śródmieścia – poinformował burmistrz Coquimbo.

Fale, choć nie tak duże jak w Coquimbo, wdarły się także do kilku innych miejscowości położonych nad Pacyfikiem.

Ewakuowany parlament

Według chilijskich mediów ewakuowano parlament, który ma swą siedzibę w portowym mieście Valparaiso.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w stolicy Chile, Santiago, gdzie zakołysały się budynki, a przestraszeni ludzie wybiegli na ulice.

– Musimy się zmierzyć z potężnym działaniem natury. Najważniejsze teraz to wspierać i chronić mieszkańców i zrobić wszystko, żeby nie było już więcej ofiar i rannych. Wszystkie niezbędne środki muszą zostać wprowadzone w życie – mówiła w czwartek prezydent Michelle Bachelet.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na Pacyfiku, około 230 km na północny zachód od Santiago.

Nie ma jeszcze pełnego obrazu skutków tego trzęsienia, najsilniejszego w Chile od pięciu lat.

Pacyficzny pierścień ognia

Chile położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia – strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.

Agencja AP przypomina, że w 1960 roku najpotężniejsze z zarejestrowanych do tej pory na świecie trzęsienie o sile 9,5 spowodowało w Chile śmierć ponad 5 tysięcy ludzi. Pięć lat temu w trzęsieniu ziemi o sile 8,8 zginęło w tym kraju ponad 500 osób.

Chile - Zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi -1 Chile - Zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi Chile - Zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi -8 Chile - Zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi -7 Chile - Zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi -6

TOPSHOTS A collapsed structure in Concon, some 110 km northwest of Santiago, on September 17, 2015 hit by an earthquake on the eve. A powerful 8.3-magnitude earthquake struck off Chile Wednesday, killing eight people, forcing the evacuation of a million and sparking warnings that tsunami waves could reach Japan. It was the sixth most powerful quake in the history of geologically volatile Chile and the strongest anywhere in the world this year, Deputy Interior Minister Mahmoud Aleuy said. AFP PHOTO/CLAUDIO REYES

Chile - Zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi -3 Chile - Zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi -2 Chile - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 8.4 w skali Richtera, ogłoszono stan klęski żywiołowej

Źródło: PAP, abc.net.au, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating