Jej historią żyją media w Ameryce Południowej. Estela Melendez z Chile ma 92 lata i dowiedziała się, że od ponad pół wieku nosi w sobie zwapniony płód.Chile - Kobieta w wieku 92 lat dowiedziała się, że od pół wieku nosi w sobie zwapniony płód

– Ponad 50 lat temu lekarze powiedzieli mi, że to guz – mówi. Prawda wyszła na jaw kilka dni temu, gdy kobieta przewróciła się na ulicy. Trafiła do szpitala, a tam zrobiono jej prześwietlenie. Takich przypadków historia medycyny zna zaledwie 300.

 

Istnieje ryzyko powikłań

– Dzieje się tak w przypadku, gdy mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną, która urośnie dosyć duża i obumiera w późniejszym okresie – wyznał ginekolog Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian.

Przez wiele lat kobieta o swoim dziecku może nie wiedzieć, bo często nie odczuwa żadnych dolegliwości. Pani Estela była przekonana, że nadwaga i jej pojawiające się czasem bóle brzucha to wina guza.

Lekarze ze szpitala w San Antonio postanowili pozostawić płód w ciele staruszki. – Kobieta ma 92 lata. Istnieje duże ryzyko powikłań. Usunięcie byłoby bardzo trudne – zakończył Dagoberto Duarte, naczelnik służby zdrowia w San Antonio.