Niezwykle rzadki gatunek rekina, żarłacz olbrzymi został złapany podczas rutynowego połowu u wybrzeży australijskiego stanu Wiktoria. Naukowcy przyznają, że jego obecność jest niezwykła w tym regionie. Ostatnim razem rekin pojawił się w pobliżu prawie 100 lat temu.

Australia - Wyłowiono rzadko spotykanego 6.5 metrowego żarłacza olbrzymiego 3

W niedzielę 21 czerwca James Owen wraz z załogą złowił żarłacza olbrzymiego. Ta gigantyczna ryba pojawiła się u wybrzeży Portland w australijskim stanie Wiktoria (południowo-wschodnia Australia).

Trafił do muzeum

Mierzący ponad 6,5 m i ważący ponad 3500 kg rekin trafił do Muzeum Wiktorii. Naukowcy podkreślają, że jego obecność w tym regionie jest niezwykła. Ostatnim razem widziano go w 1930 roku w Lakes Entrance (w stanie Wiktoria).

Australia - Wyłowiono rzadko spotykanego 6.5 metrowego żarłacza olbrzymiego

Woli drobne organizmy

Długoszpar, albo inaczej rekin olbrzymi lub żarłacz olbrzymi to przedstawiciel jeden z największych gatunków dużej morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej (drugi po rekinie wielorybim). Dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 12 m długości. Żyją do 50 lat. Pływają samotnie, w parach lub w grupach.

Dla człowieka nie stanowią zagrożenia. Pływają powoli z otwartym otworem gębowym. W ciągu godziny potrafią pobrać ponad 2 tys. ton wody zawierającej drobne organizmy, głównie widłonogi.

 Australia - Wyłowiono rzadko spotykanego 6.5 metrowego żarłacza olbrzymiego 2