Nie wszędzie upalna pogoda daje się we znaki. Niska temperatura, silny wiatr i opady śniegu dokuczają mieszkańcom centralnej i południowej części Chile. Lokalne władze obawiają się, że z powodu zimowej aury rolnicy stracą swoje plony i inwentarz.

Chile - Niskie temperatury i duże opady śniegu spowodowały duże straty w rolnictwie

Krajowy serwis meteorologiczny w Chile 19 lipca (w niedzielę) wydał ostrzeżenia w związku z silnym wiatrem. Najgorsza sytuacja prognozowana była dla obszarów górskich w Andach. Tam prędkość wiatru wahała się między 80 a 100 km/h.Poza tym synoptycy zapowiadali opady śniegu, które miały objąć prowincje: Jujuy, Salta, La Rioja, Catamarca, San Juan, Mendoza, Santa Cruz i Ziemię Ognistą.Jak podają lokalne media, w sobotę w górzystym regionie Las Cuevas temperatura spadła do -4 st. C.

Chile - Niskie temperatury i duże opady śniegu spowodowały duże straty w rolnictwie -2

Zablokowane drogi

Silny wiatr łamał konary i wyrywał drzewa z korzeniami. Uszkodzone zostały również linie energetyczne. Setki domów i budynków użytkowych zostało bez prądu.

Wiele pojazdów zostało zablokowanych przez warunki panujące na drogach. Nie były w stanie dostarczyć towarów do bardziej odległych obszarów. Do Lonquimay nie dotarły cysterny. Ponad 960 osób zostało pozbawionych wody pitnej.

Chile - Niskie temperatury i duże opady śniegu spowodowały duże straty w rolnictwie -5

Straty dla rolnictwa

Niskie wartości temperatury i obfite opady śniegu najbardziej dotknęły rolników. Z powodu zimna, silnego wiatru i opadów śniegu straty w plonach są ogromne.

– Najgorsze jest to, że nie ma żywności dla zwierząt. Poza tym nie mieliśmy energii elektrycznej przez 30 godzin – powiedział rolnik, mieszkaniec południowej części kraju.

Chilijskie władze wysłały promy z dodatkową paszą dla zwierząt do miejscowości najbardziej dotkniętych mroźną aurą. Jednak rolnicy obawiają się, że w związku z kolejnymi prognozami, może jej nie wystarczyć.

Chile - Niskie temperatury i duże opady śniegu spowodowały duże straty w rolnictwie -4

– Nie ma jedzenia, nie ma nic – mówił wywiadzie dla mediów burmistrz Curacautin Jorge Saquel.

– Pomoc przybyła statkiem, jednak obawiam się, że to osobom poszkodowanym może nie wystarczyć, ponieważ prognozowane są kolejne opady śniegu – dodał.

Chile - Niskie temperatury i duże opady śniegu spowodowały duże straty w rolnictwie -3

Zniszczone winnice

194 hektary winnic w dolinie Valle de Copiapo w Atacama zostało zniszczonych. Straty szacowane są na 1,5 mln dolarów.

– Mówimy o stracie winogron z całego sezonu. Pracowaliśmy przez cały rok, by wyprodukować około 370 tys. skrzynek w sezonie – mówił jeden z właścicieli winnic, Miguel Hernandez.

0 0 votes
Article Rating