To pierwszy taki przypadek na świecie. 18-latka, zakażona przez matkę wirusem HIV, od lat nie przyjmuje żadnych leków, ale wirus jest w remisji. Jej kuracja antywirusowa trwała tylko przez pierwsze sześć lat życia. To nadzieja dla innych i dowód coraz bardziej wyrównanej walki z wirusem. 

Wirusy HIV (zielone) wydostaje się z limfocytu

– Jesteśmy niezwykle podekscytowani. Obecnie wirus jest bardzo dobrze kontrolowany, a dziewczyna nie potrzebuje antyretrowirusowej kuracji, by utrzymać ten stan – powiedziała dr Asier Saez-Cirion z Pasteur Institute w Paryżu.

 

Kuracja dawno przerwana

Wiadomo, że nastolatkę zakaziła matka, która była nosicielką wirusa. Intensywne leczenie podjęto w pierwszych miesiącach życia dziecka.

– Kiedy dziewczynka miała 6 lat, rodzina przerwała kurację. Rok później, kiedy chcieli wznowić leczenie, okazało się, że wirus był niewykrywalny. Dziecko nadal było zakażone HIV, ale wirus pozostawał w uśpieniu – wyjaśniał dr Peter Bangs ze Szpitala Necker Enfants Malades w Paryżu.

I pozostaje do dziś. U dorosłych podobne, wieloletnie remisje już się zdarzały, ale wśród dzieci żyjących z wirusem HIV to pierwszy taki udokumentowany przypadek.

 

„Musimy być bardzo ostrożni'

– Wśród innych zakażonych dzieci, które przerwały terapię, wirus po pewnym czasie aktywował się. Dlatego to bardzo ważne, by nie przerywać leczenia, ani u dzieci, ani u dorosłych. Musimy być bardzo ostrożni – podkreśla dr Bangs.

Bo choć obiecujący, to na razie tylko jeden przypadek, który wymaga jeszcze szczegółowych badań i dalszych obserwacji.

– Absolutnie nie mówimy o wyleczeniu, mówimy zmniejszeniu ilości wirusa. On po prostu nie jest w stanie się namnażać. To są takie przypadki, do których my dążymy – powiedział prof. Miłosz Parczewski, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

 

Coraz skuteczniejsza walka z HIV

Eksperci podkreślają – w walce z HIV jesteśmy coraz skuteczniejsi. Z wirusem można żyć – i to długo. Ale do tego potrzebne jest leczenie, zaś wcześniej – jak najszybsza diagnoza. Szczególnie ważna u kobiet w ciąży.

Tymczasem zakażona HIV matka może urodzić zdrowe dziecko. Wystarczy, że będzie przyjmować leki. Ryzyko zakażenia malucha spada wówczas z 40 procent do 1 procenta.

Niestety, według ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli, w Polsce aż 70 procent zakażonych HIV nie wie o swojej chorobie. A każdego dnia o zakażeniu dowiaduję się od 2 do 3 Polaków.

0 0 votes
Article Rating