Jedna osoba zginęła, a co najmniej 28 zostało rannych w wyniku ataku tornada, które w czwartek wieczorem, 30 maja przeszło przez środkowe i południowe Chile. Żywioł zostawił po sobie ogromne zniszczenia.

W czwartek rano przez miasto Los Ángeles w chilijskiej prowincji Biobío przeszło potężne tornado. Według lokalnych mediów w piątek w wyniku obrażeń zmarła 62-letnia kobieta.

W sobotę władze poinformowały, że rannych zostało co najmniej 28 osób.

Żywioł przyniósł ze sobą porywy wiatru osiągające do 100 kilometrów na godzinę i intensywne opady gradu. Zniszczył ponad 500 domów, wywracał pojazdy i drzewa oraz zrywał linie energetyczne. Około 12 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Rzadkie zjawisko

Świadkowie relacjonowali, że pojawiło się duże zamieszanie. Tornada nie są częstymi zjawiskami w Chile, dlatego mieszkańcy byli przerażeni.

– Schroniłem się z moimi wnukami, ponieważ są jeszcze bardzo mali. Czekaliśmy, aż tornado przejdzie, zrobiło dużo hałasu, mnóstwo rzeczy latało w powietrzu – relacjonował jeden z mieszkańców.

– Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Nawet trzęsienie ziemi z 2010 roku nie było tak silne. To poważna katastrofa, naprawdę okropna dla mieszkańców – stwierdził inny.

Według starszego meteorologa AccuWeather, gwałtowna pogoda może powrócić do Chile we wtorek.


W miarę silne oddziaływania magnetyczne wystąpią między 31 maja, a 7 czerwca, silne zawirowania wystąpią 1, 4, 5 i 6 czerwca

Źródło: Reuters, telesurenglish.net, accuweather.com, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating