Chilijska pustynia Atacama zmieniła kolor na różowy. To za sprawą największego rozkwitu dzikiego ślazu od 18 lat. Na zdjęciach ta na co dzień sucha kraina wygląda jak usypana kolorowym piaskiem.

Chile - Różowa pustynia Atacama, wszystko za sprawą największego od 18 lat rozkwitu dzikiego ślazu -5

Zdjęcie zostało wykonane 21 października na pustyni Atacama, leżącej 750 km na północ od Santiago de Chile.

Chile - Różowa pustynia Atacama, wszystko za sprawą największego od 18 lat rozkwitu dzikiego ślazu -6

Co pięć-siedem lat to miejsce pokrywa się kolorowym kwietnym dywanem. Wszystko dzięki wyjątkowo obfitym opadom deszczu, które nawiedzają pustynię raz na jakiś czas. Tegoroczny rozkwit dzikiego ślazu jest największy od 18 lat.

 

Dziki ślaz

Jego powszechna nazwa to dzika malwa. Rdzennie występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce możemy zobaczyć go na nizinach i w niższych partiach gór. Rośnie w miejscach nasłonecznionych, w rowach i przy drogach.

Chile - Różowa pustynia Atacama, wszystko za sprawą największego od 18 lat rozkwitu dzikiego ślazu -4

Jest to kwiat leczniczy. Chroni błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani przed podrażnieniem, łagodzi kaszel, ułatwia odkrztuszanie.

Tak wygląda kwiat dzikiej malwy

Tak wygląda kwiat dzikiej malwy

Dawniej był używany również w kuchni. Z młodych liści i pędów sporządzało się zupę i sałatki, z suszonych liści robiono herbatę, kwiaty dodawano do surówek.

Chile - Różowa pustynia Atacama, wszystko za sprawą największego od 18 lat rozkwitu dzikiego ślazu -3 Chile - Różowa pustynia Atacama, wszystko za sprawą największego od 18 lat rozkwitu dzikiego ślazu -2 Chile - Różowa pustynia Atacama, wszystko za sprawą największego od 18 lat rozkwitu dzikiego ślazu -1

 

0 0 vote
Article Rating