Naukowcy odkryli, że atmosfera wokół komety, gdzie europejska sonda wylądowała w zeszłym roku, jest bogata w tlen. Zaskakujące odkrycie może zmusić do przemyślenia teorii na temat początków Układu Słonecznego – ale nie oznacza obecności życia. Eksperci kontrolujący orbiter Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej odkryli, że gazowy tlen jest czwartym najczęstszym składnikiem atmosfery wokół komety 67P Churyumov-Gerasimenko.

Tlen_67P

Kometa 67P, będąca celem misji Rosetta i miejscem lądowania Philae Foto: ESA

Inne główne składniki atmosfery komety to para wodna, tlenek węgla i dwutlenek węgla.

Tlen jest bardzo reaktywny i zgodnie z obowiązującymi teoriami nie powinien istnieć samodzielnie w takich ilościach.

Po tak ogromnym upływie czasu, większość tlenu komety 67P powinna już dawno być w połączeniu z wodorem tworząc wodę, jak dotychczas sądzono.

Profesor Kathrin Altwegg, szefowa projektu Rosina – spektrometru masowego, instrumentu na pokładzie Rosetty, powiedziała: „Nigdy nie myślałam, że tlen może 'przeżyć’ przez miliardy lat, bez łączenia się z innymi substancjami”

Pomimo, że bakterie i rośliny są odpowiedzialne za większość tlenu obecnego na Ziemi, nowe odkrycie nie oznacza, że kometa 67P tętni życiem.

Przeciwnie – naukowcy uważają, tlen komety pochodzi z bardzo wczesnego okresu, zanim Układ Słoneczny zakończył jeszcze proces formowania.

Uważa się, że cząstki wysokoenergetyczne uwolniły tlen uderzając w ziarenka lodu w zimnym i gęstym miejscu narodzin Układu Słonecznego, znanym pod nazwą „ciemnej mgławicy”.

Zdaniem naukowców publikujących pracę w czasopiśmie Nature, tlen został przyłączony do jądra komety około 4,6 miliarda lat temu.

Prof Altwegg dodała: „Ten dowód na obecność tlenu jako starożytnej substancji prawdopodobnie będzie mógł zdyskredytować kilka teoretycznych modeli powstawania Układu Słonecznego”

W listopadzie ubiegłego roku, misja Rosetta przeszła do historii opuszczając małą sondę do pobierania i badania próbek na powierzchnię komety.

Tlen_67P_wykres2

Wykres składu atmosfery dla kolejnych przelotów Rosetty Grafika: ESA

Ilość lodu wodnego na powierzchni komety komety 67P / Churyumov-Gerasimenko regularnie się zmienia.

Lód zaczyna się gromadzić na powierzchni komety będącej w cieniu, chronionej przed odparowywaniem, gdy okolica wchodzi w światło słoneczne.

Kometa obraca się raz na 12 godzin, co oznacza, że różne części jej powierzchni regularnie doświadczają dnia i nocy.

Powoduje to zmiany temperatury, które kierują przepływ wody z wnętrza komety w kierunku jej powierzchni.

Podczas „nocy” na powierzchni komety, to para wodna zamarza w lód i zostaje odparowana dopiero wtedy, gdy słońce wschodzi nad powierzchnią jeszcze raz.

Naukowcy uznają dzienny cykl tworzenia się lodu i jego topnienia za bardzo ważny proces dotyczący wszystkich komet w naszym Układzie Słonecznym.

Tlen_67P_powierzchnia

Zdjęcie z powierzchni komety Foto: ESA

Źródło: dailymail.co.uk

Tagi: rosetta, philae, tlen, kometa, lądowanik, 67P, Churyumov-Gerasimenko, odkrycie, atmosfera

0 0 votes
Article Rating