W Chinach może stanąć składająca się z dwóch wież budowla służąca do oczyszczania powietrza i wody. Autorami tego pomysłu są brytyjscy naukowcy. Zaproponowali stworzenie budynków, które mają oczyszczać powietrze i wodę w Wohan. Jeśli projekt uda się zrealizować, powstanie najwyższy budynek na świecie. Ma być wyższy od obecnego lidera – Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – o prawie 200 metrów.

Wizualizacja ekologicznych wież

Wizualizacja ekologicznych wież

W Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, ma stanąć składający się z dwóch wież budynek o nazwie Wieże Feniksa (Phoenix Towers). Autorami projektu są londyńscy architekci z  Chetwoods Architects. Ich ambicją jest stworzenie najwyższego budynku na świecie. Zakładają, że wysokość jednej z wież przekroczy kilometr.

Obecnie tytuł najwyższej budowli nosi Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, mierząca 828 m.

Pomiędzy wieżami zawisną kule symbolizujące planety

Pomiędzy wieżami zawisną kule symbolizujące planety

Oryginalny design

Konstrukcja budynków będzie wykraczać nieco ponad standardy innych drapaczy chmur. Architekci planują, że wieże będą miały futurystyczne kształty i oryginalny, różowy kolor. Budowla zostanie również wyposażona w największy na świecie kalejdoskop, który ma być napędzany turbiną wiatrową. Pomiędzy wieżami Feng i Huang zawisną kule symbolizujące planety krążące wokół gwiazd. W nich znajdą się bary i restauracje z widokiem na jezioro.

 

Ekologiczne zastosowanie

Wieże mają pochłaniać zanieczyszczenia z powietrza i wody. Miałyby zostać wyposażone w systemy wentylacyjne oraz filtry wody. Staną w pobliżu jeziora, z którego większa z wież ma chłonąć zanieczyszczoną wodę, oczyszczać ją i zwracać z powrotem do naturalnego zbiornika wodnego.

– Woda będzie wędrowała do góry przez szereg filtrów – wyjaśniał przewodniczący architektów Laurie Chetwood.

– Nie będziemy wykorzystywać energii z zewnątrz, by zassać wodę. Użyjemy do tego wyłącznie energii odnawialnej – tłumaczył architekt.

W budynku powstaną też kominy słoneczne, które będą wykorzystywać różnice nagrzania dolnych i górnych partii wież.

Wieże będą miały oryginalne zastosowanie

Wieże będą miały oryginalne zastosowanie

Inspiracje w kulturze

Wieże były inspirowane chińskim feniksem, czyli fenghuang oznaczającym harmonię i symbiozę yin i yang. Jedna wieża zasila drugą, wzajemnie wymieniając się mocą pobraną z odnawialnych źródeł energii.

 

Wielkie nadzieje

– Wuhan jest niezwykłym miastem, otoczonym wielkimi jeziorami – mówi Laurie Chetwood.

– Mam nadzieję, że nasz pomysł może zainicjować nowe projekty, które będą wspierać ochronę środowiska w tak zanieczyszczonym regionie – dodał.

Jeśli burmistrz miasta zatwierdzi projekt, budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Może zakończyć się w 2017 lub 2018. Koszt realizacji może wynieść 1.2 mld dolarów. Projektanci są dobrej myśli.

– W odróżnieniu od rynku Wielkiej Brytanii, w Chinach nie ma zbyt wielkiej biurokracji. Dla nich wszystko jest ekscytujące. Są chętni, by przekraczać granice. To fantastyczne – mówił architekt.

 

0 0 votes
Article Rating