Niezwykła atrakcja czeka na pasażerów międzynarodowego lotniska w Singapurze. W jednym z terminali można zobaczyć największą ruchomą rzeźbę świata – kinetyczny deszcz. Jest to jednocześnie pierwsza rzeźba umieszczona na terenie portu lotniczego.

Miedziane krople deszczu /EPA/Barbara Walton /PAP/EPA

Miedziane krople deszczu /EPA/Barbara Walton /PAP/EPA

Dzieło jest zbudowane z 1216 elementów o kształcie kropli deszczu, które cały czas się poruszają i układają w różne kształty m.in. samolotu, balonu, latawca. Jest to możliwe dzięki silniczkom, które są umieszczone na suficie hali odpraw w terminalu.

W każdym z nich znajduje się specjalny enkoder, czyli urządzenie służące do ilościowego określania ruchu. Taniec i wszystkie kształty, które tworzą krople, są więc zarówno dziełem sztuki oraz nauki.

 

Krople są powlekane miedzią i pozostają w ciągłym ruchu. Ten artystyczny opad jest wyjątkowo ciężki – waga całej instalacji to około 24 tony. Rzeźba składa się z dwóch części.

Ze względu na centralne położenie, dzieło widać z kilku stron. W zależności od punktu widzenia, wizualne doświadczenie ruchu kropli jest zupełnie inne.


Za projekt odpowiada grupa ART + COM, która została założona w połowie lat 80. w Berlinie. Powstała jako organizacja non-profit, która chciała połączyć sztukę nowych mediów z projektowaniem i nowoczesną technologią. Aktualnie jest jednym z bardziej popularnych i innowacyjnych grup projektowych w Europie.

 

Źródło: PAP/EPA, rmf24
0 0 votes
Article Rating