W Chinach powstaje radioteleskop, który pozwoli na poszukiwanie sygnałów radiowych pochodzących spoza Układu Słonecznego. Stanie się on największym tego typu urządzeniem na świecie.

Chiny - Powstanie największy na świecie radioteleskop do poszukiwania sygnałów pochodzących spoza Układu Słonecznego

Budowla odpowiadająca wielkości 30 boiskom do piłki nożnej? Właśnie takich rozmiarów radioteleskop powstaje na południu Chin, w prowincji Kuejczou. Jego ogromne rozmiary pozwolą na prowadzenie obserwacji astronomicznych oraz poszukiwanie sygnałów radiowych pochodzących spoza Układu Słonecznego.Prace nad projektem, zatytułowanym FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), rozpoczęto w marcu 2011. Ich zakończenie przewidywane jest na wrzesień 2016.

Poszukiwanie istot pozaziemskich

Naukowcy nie są jeszcze w stanie przewidzieć możliwości chińskiego radioteleskopu. Twierdzą jednak, że pozwoli on na poszukiwanie sygnałów nawet spoza Układu Słonecznego.

– Potencjał radioteleskopu FAST ciężko przewidzieć – mówi Li Di, naukowiec z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Chinach. – Pozwoli on uzyskać odpowiedzi nie tylko na pytania związane z astronomią, ale także z ludzkością i naturą – dodaje.

Jeżeli więc gdzieś w Kosmosie istnieją inteligentne istoty, radioteleskop FAST umożliwi nawiązanie z nimi kontaktu. Lokalizacja radioteleskopu, który powstaje w naturalnej niecce z dala od hałasów, zapewni mu ciszę radiową oraz pozwoli na badanie obiektów znajdujących się trzykrotnie dalej od tych badanych przez Arecibo – jeszcze przez jakiś czas największy radioteleskop znajdujący się w Portoryko.

– Nasze urządzenie będzie bardze czułe. Będzie wykrywać nawet najsłabsze sygnały pochodzące z Kosmosu – tłumaczy Xu Renxin, profesor z Uniwersytetu w Pekinie.

 

Największy na świecie

Koszt budowy wyniesie około 120 milionów dolarów. Budowla swoją wielkością prześcignie radioteleskop Arecibo. FAST będzie się składał z 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku 11 m. Jego średnica wyniesie 500 metrów, co oznacza, że obejście go dookoła zajmować będzie 40 minut.

 

Nurtujące pytanie

Nad istnieniem inteligencji pozaziemskiej zastanawiają się naukowcy z całego świata. Profesor Stephen Hawking podjął nową naukową inicjatywę. Chce raz na zawsze znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie: czy istnieje życie w Kosmosie w innym miejscu niż na Ziemi? Planowany jest projekt, który będzie miał na celu poznanie odpowiedzi na stawiane pytanie.

0 0 votes
Article Rating