Zastanawialiście się kiedykolwiek, co stanie się, gdy do kropli wody w nieważkości włoży się musującą tabletkę? Nie? Nic nie szkodzi. NASA uprzedziła naszą ciekawość i opublikowała film z takiego eksperymentu, przeprowadzonego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez astronautę Terry’ego Virtsa. Obraz jest tym ciekawszy, że filmowany nową, dostarczoną na ISS w styczniu kamerą bardzo wysokiej rozdzielczości RED Epic Dragon.

Terry Virts i jego musująca tabletka /NASA /

Terry Virts i jego musująca tabletka /NASA /

Kamera RED Epic Dragon może rejestrować obraz w rozdzielczości od typowego HDTV, do nawet 6K, czyli 6144 x 3160 pikseli. Przy 400 klatkach na sekundę to idealny instrument do rejestracji manewrów pojazdów docierających do stacji, pracy astronautów, czy eksperymentów naukowych.

RED Epic Dragon

To gigantyczny krok naprzód, jeśli chodzi o wykorzystywaną w czasie lotów kosmicznych technologię. To jakby mieć na pokładzie prawdziwą kamerę 35 mm z szybką migawką –mówi Rodney Grubbs szef Imagery Experts Program z Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie.W tym przypadku kamera jest jednak mniejsza, może wykorzystywać obiektywy, które mamy na orbicie i jest cyfrowa, więc nie trzeba przesyłać na Ziemię żadnych filmów.A efekty? Cóż, zobaczcie sami…

 

Źródło: rmf24, ISS
0 0 votes
Article Rating