Radioteleskop FAST będzie największym i najbardziej wrażliwym, jaki kiedykolwiek skonstruowano. Chińscy naukowcy budują największy na świecie radioteleskop, który będzie bardziej czuły niż jakikolwiek inny na wychwycenie słabych sygnałów – wiadomości z przestrzeni kosmicznej, które mogą być związane z formami inteligentnego, pozaziemskiego życia.

Teleskop FAST w Pingtang, krótko po rozpoczęciu montażu STR / AFP / Getty Images

Teleskop FAST w Pingtang, krótko po rozpoczęciu montażu STR / AFP / Getty Images

Montaż pięćsetmetrowej przysłony kulistej radioteleskopu FAST rozpoczęła się w lipcu i ma się zakończyć w 2016 roku.

Po zakończeniu prac reflektor teleskopu będzie liczył 500 metrów średnicy, prześcigając obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, mające zaledwie 300 metrów średnicy, jako największe na świecie. Większa antena podwyższa skuteczność teleskopu i szansę na odebranie słabych wiadomości z kosmosu.

Nan Rendong, główny naukowiec projektu FAST, powiedział agencji informacyjnej Xinhua: „Radioteleskop jest jak wrażliwe ucho, które słucha, aby odróżnić istotne sygnały radiowe od białego szumu we wszechświecie.”

„To jest jak identyfikacja dźwięku cykad w czasie huku burzy.”

FAST radiotelescope

Zamiast wisieć nad ziemią, półmisek teleskopu jest zatopiony w naturalnym kształcie terenu w dolinie w chińskiej prowincji Guizhou.

Geografia okolicznych wzgórz i oddalenia miejsca sprawią, że ​​będzie mniej narażony na wpływ zakłóceń sygnałów radiowych ze źródeł naziemnych.

Czasza radioteleskopu będzie zawieszona nieco powyżej poziomu gruntu na szeregu silnych filarów i lin, dzięki czemu operatorzy będą mogli go przemieścić i przysłuchiwać się sygnałom pochodzącym z różnych części przestrzeni.

Mimo, że talerz jest ogromny, naukowcy mogą długo jeszcze czekać, aż uda im się odebrać ślady obcych sygnałów radiowych.

Instytut SETI, który prowadzi poszukiwania życia pozaziemskiego, nigdy nie ogłosił żadnego komunikatu, ostatecznie potwierdzonego jako pochodzącego od obcej cywilizacji, mimo że kilka teleskopów na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej jest w jego dyspozycji.

Jednakże, nawet jeśli obce cywilizacje nie chcą się kontaktować, radioteleskopy mniejsze niż FAST zostały wykorzystane do odkrycia nowych planet, komet i pulsarów.

Budowa teleskopu również stanowi ogromny krok naprzód dla natywnego programu kosmicznego Chin.

Pomimo historii pokojowej eksploracji kosmosu dopiero zaczynającej się w 1990, Chiny już wysłały człowieka na orbitę, a obecnie planują uruchomienie stacji kosmicznej i załogowych misji na Księżyc zaplanowanych równocześnie na lata 2020.

Rozwój teleskopu pozwoli chińskim naukowcom na posiadanie danych z pierwszej ręki i swoich własnych urządzeń, zamiast polegać na informacjach dostarczonych przez zagraniczne teleskopy kosmiczne.

Wu Xiangping, dyrektor generalny chińskiego Towarzystwa Astronomicznego, powiedział Xinhua: „Mając bardziej wrażliwy teleskop, możemy otrzymywać słabsze i bardziej odległe sygnały radiowe.”

„To pomoże nam szukać inteligentnego życia spoza galaktyki i zbadać pochodzenie wszechświata.”

Źródło: The Independent
Tagi: Największy radioteleskop, 500 m, Chiny, poszukiwania życia pozaziemskiego, nasłuch, pulsary, gwiazdy neutronowe