W Urugwaju przez dach domu w San Carlos wpadł meteoryt. Do takich sytuacji, kiedy kosmiczna skała uderza w budynek, dochodzi niezwykle rzadko. W ciągu ostatnich 100 lat takie zdarzenia odnotowano zaledwie 15 razy.

Maldonado, Urugwaj - Niewielki meteoryt wpadł przez dach domu -2

Meteoryt przemieszczający się z prędkością 250 km/h rozbił się o dom w mieście San Carlos w Urugwaju. Kosmiczna skała ważyła 712 gramów i rozbiła się o dach, zrobiony z drewna i azbestu. Na skutek uderzenia zniszczone zostały m.in. telewizor i zagłówek łóżka. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Maldonado, Urugwaj - Niewielki meteoryt wpadł przez dach domu -1

Meteoryty rzadko trafiają w budynki

Rodzina, zamieszkująca dom, przekazała meteoryt stronomowi Gonzalowi Tancrediemu.

– Meteoryt pochodzi z głównego pasa planetoid, który znajduje się pomiędzy Marsem i Jowiszem – powiedział Gonzalo Tancredi. – Część z nich ucieka z tego obszaru i przecina orbitę Ziemi – dodał.

W ostatnim stuleciu sytuacja, kiedy meteoryt uderza w dom, zdarzyła się mniej niż 15 razy.

Maldonado, Urugwaj - Niewielki meteoryt wpadł przez dach domu -4

Badania meteorytu

Naukowcy z Muzeum Nadorowego w Rio De Janeiro w Brazylii oraz astronomowie z Instytutu Astronomii Ziemi i Kosmosu w San Juan zaklasyfikowali meteoryt jako skalistą brekcję. Meteoryty dzieli się na żelazne i kamieniste. Pierwsze mają większą gęstość, składają się przede wszystkim z żelaza i niklu, a drugie w swoim składzie mają więcej krzemianów niż niklu i żelaza.

Maldonado, Urugwaj - Niewielki meteoryt wpadł przez dach domu -3

Badacze obecnie prowadzą badania nas składem meteorytu. Próbują się również dowiedzieć więcej o jego pochodzeniu i wieku.

0 0 votes
Article Rating