Władze w Pekinie ogłosiły w piątek drugi w historii czerwony alert – najwyższy na czterostopniowej skali – z powodu niezwykle wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Ma on obowiązywać od soboty rano do wtorku w południe czasu lokalnego – poinformowała agencja EFE.

Chiny - smog 4

 

W czwartek prognozy pogody zapowiadały, że na północy Chin od piątku pojawi się najgorsza w całym roku fala zanieczyszczonego powietrza. Szacuje się, że skala skażenia będzie jeszcze większa niż ta, która nawiedziła północne Chiny między 6 a 9 grudnia, kiedy w Pekinie obowiązywał pierwszy w historii czerwony alert.

 

Zmiany w transporcie

Od momentu rozpoczęcia alertu ograniczony zostanie ruch samochodów (jeździć będzie mogła tylko połowa pojazdów prywatnych – na przemian samochody z parzystymi i nieparzystymi końcówkami numerów rejestracyjnych). Obowiązywać będzie zakaz puszczania fajerwerków i rozpalania grillów. Ponadto zalecono zamknięcie szkół i przedszkoli, a dorosłym doradza się rezygnację z aktywności na świeżym powietrzu.

 

Energia z węgla

Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego, chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.

 

Smog jak mgła

Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać nawet budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc na ulice mieszkańcy zakładają na twarze rozmaite maski.

Chiny - smog6

Chiny - smog 2

Chiny – smog Foto: YT

Chiny - smog

Chiny – smog Foto: YT

 

Świeże powietrze z puszek

Chińczycy wykupują kanadyjski tlen w puszkach który jest 50-krotnie droższy niż butelka wody mineralnej.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating