Tajfun Chan-hom zmierza w kierunku wschodnich Chin. Meteorolodzy prognozują, że w sobotę dotrze do prowincji Zhejiang. Z powodu zagrożenia ewakuowano ponad 1.1 miliona mieszkańców. W Chinach obowiązuje najwyższy, czerwony alert.

Chiny - Tajfun Chan-hom 2

– Ponad 1.1 miliona ludzi ewakuowano we wschodnich Chinach z powodu tajfunu Chan-hom, zmierzającego w stronę Szanghaju – podała w piątek, 10 lipca, AFP (francuska agencja prasowa). Według chińskich służb meteorologicznych może być to najpotężniejszy tajfun we wschodniej prowincji Zhejiang od 1949 roku.

Tajfun, z wichurami wiejącymi z szybkością 210 km na godzinę, w sobotę po południu (czasu lokalnego) powinien dotrzeć do prowincji Zhejiang. O godzinie 10.30 czasu lokalnego w sobotę był on niespełna 100 kilometrów od Zhoushan. Cyklon przemieszcza się na północny zachód z prędkością 15 km/h. Oczekuje się, że żywioł wedrze się na ląd między prowincją Sanmen a Zhoushan.

Chiny - Tajfun Chan-hom

Ponad milion ludzi ewakuowano

Ewakuowano ponad 1.1 miliona ludzi, a 30 tys. łodzi rybackich musiało zawrócić do portów, gdy do wybrzeży dotarły fale sięgające 10 metrów. Wiele miast w prowincji Zhejiang poinformowało już o silnych wiatrach i ulewnych deszczach. Władze odwołały dziesiątki rejsów lotniczych i połączeń kolejowych.

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne wydało najwyższy czerwony alert ze względu na spodziewane nadejście żywiołu.

Zabił już cztery osoby

Wcześniej Chan-hom przeszedł przez Filipiny, południe Japonii i Tajwan. Spowodował śmierć czterech osób (w tym dzieci), a kilkadziesiąt zostało rannych. Większość z nich to ofiary podtopień (spada do 150 l/mkw. deszczu) lub powalonych przez wiatr drzew na Okinawie (wieje z prędkością nawet 234 km/h).

Na skutek przejścia supertajfunu 42 tys. gospodarstw domowych między Okinawą a Tajwanem nie ma prądu. Fale ma Morzu Wschodniochińskim sięgały nawet 12 metrów.

W miejscowości Lai’ao w prowincji Sanem tajfun przyniósł opady deszczu rzędu 400 l/mkw.

Później zagrozi mieszkańcom Szanghaju

Po uderzeniu w Chiny żywioł ma zmienić kurs i skierować się na północny-wschód w kierunku Szanghaju i Półwyspu Koreańskiego.

Chan-hom po Linfie

We wschodnie Chiny, prowincję Guangdong, w czwartek 9 lipca uderzył inny tajfun, Linfa. Przyniósł obfite opady deszczu. Na szczęście nikt nie zginął.

0 0 votes
Article Rating