Obecnie fabryki mikroprocesorów walczą o to, komu uda się uzyskać najniższy proces technologiczny i móc wdrożyć go na szeroką skalę. Konkurencja na tym polu trwa nieprzerwanie, a tymczasem IBM we współpracy z Samsungiem, GlobalFoundries, SUNY oraz kilkoma innymi firmami z branży technologicznej udało się wyprodukować pierwszy na świecie procesor wykonany przy użyciu procesu technologicznego 7 nm. Oczywiście jest to tylko prototyp.

SUNY College of Nanoscale Science and Engineering's Michael Liehr, left, and IBM's Bala Haranand look at wafer comprised of 7nm chips on Thursday, July 2, 2015, in a NFX clean room Albany.   Several 7nm chips at SUNY Poly CNSE on Thursday in Albany.  (Darryl Bautista/Feature Photo Service for IBM)

Oznacza to, że jeszcze trochę czasu upłynie zanim procesory 7 nm trafią do sprzedaży, ale równocześnie nie jest to tak odległy termin, bo przewiduje się, że układy wyprodukowane w niższym procesie technologicznym niż 10 nm mogą trafić do masowej produkcji już za około dwa lata. Ponadto udowodniono, że prawo Moore’a nadal obowiązuje, co jest dość istotne, bo jeszcze do niedawna nie było pewne, czy uda się dotrzymać jego założenia. Jest to związane z kończącymi się możliwościami krzemu, ale naukowcy z IBM poradzili sobie z tym problemem dzięki dodaniu do niego germanu. Sprawił on, że elektrony wewnątrz układu mogą szybciej się poruszać, co rozwiązało bolączkę poprzedników związaną z niewystarczającym przewodzeniem prądu.

Tranzystory w technologii 7nm, o skoku 30 nm (odległość między przednim brzegiem jednego tranzystora i przednią krawędzią następnego tranzystora)

Tranzystory w technologii 7nm, o skoku 30 nm (odległość między przednim brzegiem jednego tranzystora i przednią krawędzią następnego tranzystora)

Ponadto przy produkcji prototypu użyto fali 13,5 nm w zakresie dalekiego ultrafioletu zamiast dotychczas stosowanego lasera ArF o długości 193 nm. Oprócz tego zmieniono też przerwy między poszczególnymi tranzystorami, ponieważ w 14-nanometrowych procesorach Intela luka wynosi 42 nm, a w prototypowym układzie jest to jedynie 30 nm. W związku z tym 7-nanometrowe CPU mają mieć o połowę mniejszą powierzchnię niż odpowiedniki wykonane w 10-nanometrowej litografii. Oczywiście wpłynie to pozytywnie na temperatury układu. Naukowcy przewidują, że tego typu modele mogą trafić do sprzedaży w 2017 lub 2018 roku. Warto przy tym dodać, że 10-nanometrowe procesory mają zadebiutować w przyszłym roku.

 

Jeden z procesorów testowych 7nm, stworzony przez IBM / SUNY

Jeden z procesorów testowych 7nm, stworzony przez IBM / SUNY

Źródło: IBM, chip, pclabarstechnica.co.uk

0 0 votes
Article Rating